Köpeklerde Aşı Takvimi

İndeks: 

Köpeklerde Aşı Takvimi

Köpeklerde aşı takvimi belirlenmesi ve aşıların bu takvim çerçevesinde köpeklere uygulanması köpeklerin daha sağlıklı bir hayat sürmesine yardımcı oluyor. Aşılama, yavruluk döneminde gelişen bağışıklık ve sindirim sistemleri için hastalıkları önlemenin ve sağlıklı bir yaşam sürmenin anahtarıdır. Veteriner hekiminiz, yaşadığınız bölgedeki koşullara göre uygun bir aşı takvimi planlaması yapacaktır. öpeğinizin enfeksiyon riski yüksek olan hastalıklara karşı aşılanması gerekir. Aşılar beslenmesine, yaşadığı yere ve evinizdeki veya bahçenizdeki diğer hayvanlarla olan temasına bağlıdır.

Köpeklerde Parvovirüs Aşısı

Köpek için aşılar arasında bulunan parvovirüs aşısının 6 haftalıktan itibaren uygulanması gerekli oluyor. Parvo ciddi, bulaşıcı bir hastalıktır ve 4 aylıktan küçük köpek yavruları enfeksiyon açısından en büyük risk altındadır. Virüs gastrointestinal sisteme saldırır ve şiddetli kanlı ishale, kusmaya, ateşe ve iştah kaybına neden olur. Şiddetli dehidrasyon hızla ilerleyebilir ve köpeğinizi 48-72 saat içinde öldürebilir. Bu nedenle teşhisi ve aynı zamanda müdahalesi son derece önemlidir.

Köpeklerde İç Parazit Aşısı

Köpekler için aşı takvimi ve bu aşı takviminde belirlenmiş olan aşılar hayati bir önem taşıyor. Köpeklerde iç parazitler birçok sindirim ve bağışıklık sistemi sorununa neden olur. Yavru köpeklerin genellikle yaşadığı iç parazit sorunları çok ciddi sorunlara neden olabilir. Semptomlar şişkinlik, sık gaz, ishal ve kilo kaybını içerir. Devam eden bir iç parazit, köpeğin dışkısını gözlemleyerek gözle görülebilir bir hale bürünür. Bazı köpeklerde yeme bozukluklarının ve kilo alma sorunlarının ana nedeni iç parazitler olabilir. Tedavi yöntemi olarak bir veterinere danışılarak iç parazitlere karşı aşılama ve haplarla tedavi mümkündür. İlerlemiş hastalıkta daha hızlı etkili enjeksiyonlar tercih edilir.

Köpeklerde Aşı Takvimi
Köpeklerde Aşı Takvimi

Köpeklerde Dış Parazit Aşısı

Kaşıntı ve kaşıntı rahatsızlığı olan köpeklerde bulunan ektoparazitler, ilerlemeleri halinde ciddi köpek sağlığı sorunlarına neden olabilir. Köpekten köpeğe veya diğer evcil hayvanlarla temas halinde oluşan ektoparazitler arasında keneler, pireler, bitler ve birçok görünmez deri paraziti bulunur. Köpeğin aşı takvimi içerisine dahil olan dış parazit aşısının yapılması bu nedenle büyük bir önem arz etmektedir. Ayrıca bu aşının belirli aralıklarla yenilenmesine dikkat edilmelidir. Köpeğinizin aşı takvimini aksatmadan takip etmek için PatiKule hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir