Kedilerde Aşı Takvimi

İndeks: 

Kedilerde Aşı Takvimi

Kedilerde aşı takvimi takibi yapılması, kedilerin bu konuya son derece özen göstermesi kedilerin sağlığı için büyük bir önem taşıyor. Aşıları zamanında yapılan kediler çok daha sağlıklı ve mutlu bir hayat sürüyor.

Yavru kediler ve yetişkin kediler için farklı aşılar gereklidir. Her kedi benzersizdir ve durumlarına uygun bir aşı takvimine sahiptir. Bir yavru kediniz varsa, yapmanız gereken ilk şey, bakımı ve beslenmesi hakkında tam bir açıklama için kedinizi veterinere götürmektir. Büyümesinde ve sağlıklı bir yapıya kavuşmasında attığınız her adımın rolü büyüktür. Yavru kediniz doğduğu andan itibaren annesine karşı bağışık olmalıdır. İlk 6 hafta anne sütü yeterlidir. Bundan sonra, belirlenen aşı takvimi içinde aşılanmalıdırlar. Kedilerde aşı takvimi veteriner takibinde periyodik olarak planlanarak uygulanmalıdır.

9-12 Haftalık Kedi Aşı Takvimi

Fizik muayeneler diğer haftalarda olduğu gibi bu hafta için de değerlendirilmelidir. Ayrıca artık kombine aşılama zorunlu hale gelmiştir. Herpesvirus, calicivirus ve panleukopenia virüsüne karşı karma aşılar hazırlanır. Kombine kedi aşıları, kedileri sıklıkla onları rahatsız eden viral enfeksiyonlardan korur. Bir yaşındaki kedilerin yılda en az bir kez karma aşı alması önemlidir. Bu yaygın hastalıkları önleyecektir. Bir diğer aşı ise lösemi aşısıdır.

Kedilerde Aşı Takvimi
Kedilerde Aşı Takvimi

12-14 Haftalık Kedi Aşı Takvimi

Kedi için aşı takvimi içerisinde bulunan karma aşılama fizik muayeneden sonra tekrarlanmalıdır. Karma aşıları yaygın hastalıkları azaltmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanmak da mantıklı. Arkadaşlarımızın sağlıklı yaşam sürmesi için gerekli müdahalelere ihtiyacımız var. İç parazit tedavisi sonrası önerilen karma aşılar çok önemlidir. Bir diğer önemli nokta olan lösemi aşısını da atlamamanız gerekmektedir. Veteriner hekiminizle görüştükten sonra aşı takvimi uygulanmalıdır.

14-16 Haftalık Kedi Aşı Takvimi

Kedilerin aşı takvimi içerisinde bu haftalarda uygulanması gereken kuduz aşısı oluyor. Kuduz aşısı, doktor muayenesi ve gerekli aşama analizinden sonra yapılmalıdır. Kuduz aşısı kedinizin sağlığı için çok önemlidir. Adından da anlaşılacağı gibi kuduz hastalığını önlemeye yardımcı olur. Kediler kaşınırlarsa veya ısırırlarsa kuduza yakalanabilirler. Evden çıkmayacaksınız diye bu aşıyı atlamayın. Haftalık olarak gerekli süreci takip etmelisiniz. Kedi aşı noktasında her daim gerekeni gerçekleştirmeli ve kedinizin sağlığını aksatmamalısınız. PatiKule sayesinde kediniz için aşı takvimini düzenli olarak takip edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir