Yavru Kedi Aşı Takvimi Takibi

Yavru Kedi Aşı Takvimi Takibi

Yavru kedi aşı takvimi kedinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Özellikle yavru kediler sağlıklı bir gelişme göstermek için çeşitli aşıları yaptırmak durumundadır. Yavru kediler dünyaya geldiklerinde bağışıklık sistemleri son derece zayıftır. Bu yüzden de zorunlu olan aşıların mutlaka yapılması gerekir.

Yavru Kediler İçin Aşı Takvimi

Yavru kedi aşı takvimi zamanında aşıların uygulanması için önem taşır. Temel aşılar özellikle yavruların sağlıklı şekilde gelişmeleri açısından çok önemlidir. Sık karşılaşacakları tehlikeli sonuçlar doğurabilecek hastalıklara karşı koruma sağlayan bu aşılar; karma aşı, kuduz aşısı ve lösemi aşısı olarak listelenebilir.

Yavru Kedi Aşı Takvimi Takibi
Yavru Kedi Aşı Takvimi Takibi

Kediler için temel olarak görülmeyen her aşının her kedi için uygulanmaması gerekmektedir. Bağışıklık sistemi virüs aşıları, cinsel yolla bulaşacak hastalıklara koruma, karın zarı enfeksiyonu aşıları gibi aşılar temel olmayan aşılar olarak adlandırılır. Söz konusu bu aşıların uygulanması için Bahçeşehir Veteriner PatiKule gibi uzman veteriner hekim kontrolü gerekir.

Temel olan aşıların yapılma süreleri ise şu şekildedir;

  • İç ve Dış Parazit İlaçları: 6-8 hafta
  • Karma Aşı: 8-10 hafta
  • Lösemi Aşısı: 9-11 hafta
  • Karma Aşı tekrarı: 10-12 hafta
  • Lösemi Aşı tekrarı: 11-13 hafta
  • Kuduz Aşısı: 12-14 hafta

Söz konusu aşı takvimi iç ve dış parazit ilaçları ile başlamaktadır. Bağışıklık sisteminin geliştiği bu dönemde yavru kediler iç parazitlere karşı yatkındır. İshale yol açan ve kusmaya sebep olan parazitler bu dönemde sık görülür. Ayrıca dış parazitler de yine sıklıkla görülebilir.

Karma aşı ise yavru kedi aşı takvimi için en önemli aşılar arasındadır. İkinci ayını doldurmuş olan tüm yavru kedilere bu aşı uygulanmalıdır. Aşının koruması ise yavru kedilerde sık görülen viral enfeksiyonlara karşıdır. Pek çok enfeksiyona karsşı koruma sunmasından dolayı kedinizin sağlığını korumak için önemli bir kolaylık sunar.

Kedilerde Aşı
Kedilerde Aşı

Lösemi aşısı da sık görülen lösemi virüsüne karşı koruma sunar. Bu aşı yüzde yüz koruyucu olmasa da tekrarlayıcı şekilde uygulandığında lösemi virüsüne karşı etkin bir koruma sunar. Son olarak kuduz aşısı da üçüncü aydan itibaren uygulanır ve kuduz hastalığına karşı tekrarlayan dozlarda belirli aralıklarla uygulanır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir