Ameliyatsız Kedi Kısırlaştırma Mümkün mü?

İndeks: 

Ameliyatsız Kedi Kısırlaştırma Mümkün mü?

Ameliyatsız kedi kısırlaştırma özellikle son dönemlerde uygulanan, alışılmış cerrahi operasyon yerine ameliyatsız şekilde kızgınlık dönemini geçirme işlemine denilmektedir. Böylece kediniz ameliyatın getirebileceği komplikasyonlar ile karşı karşıya kalmaz.

Ameliyatsız Kedi Kısırlaştırma Nedir?

Ameliyatsız kedi kısırlaştırma cerrahi bir operasyon yerine hormon tedavisine dayanan yöntemdir. Cerrahi operasyon yaygın olarak uygulanmasına rağmen bu durum özellikle iyileşme süreci için çeşitli sorunları beraberinde getirebilir. Ameliyatsız yöntem ise yarasız ve ağrısız şekilde geçici kısırlaştırma işleminin yapılmasını sağlar.

Ameliyatsız Kedi Kısırlaştırma Mümkün mü?
Ameliyatsız Kedi Kısırlaştırma Mümkün mü?

Söz konusu bu yöntemde yapılan tetkikler sonucunda ilk olarak kediye hormon yüklemesi yapılır. Böylece çiftleşmesi engellenmeye çalışılır. Hormon tedavisi hap veya iğne yöntemi ile gerçekleştirilir. İki yöntem sonucunda da istenmeyen durumların olmaması için gerekli kontroller sağlanmaktadır. İşlem ise uzman veteriner hekim tarafından yapılır. Bu bakımdan Avcılar Veteriner PatiKule ile iletişime geçebilirsiniz.

Ancak buradaki asıl bilinmesi gereken nokta ameliyatsız olarak yapılan bu yöntem geçicidir. Başka bir deyişle bir sonraki kızgınlık döneminde tekrar kızgınlık tekrarlayabilir. Her ne kadar ameliyatsız olarak yapılsa da bu işlem tekrarlanmadığında kedinin hormonları tekrar eski seviyesine geleceği için kalıcı bir kısırlaştırma işlemi sağlanmamış olur.

Hangi Kısırlaştırma Tercih Edilir?

Ameliyatsız kedi kısırlaştırma ve cerrahi müdahale ile kısırlaştırma için bazı farklar bulunur. Bunlar arasında en önemlisi ameliyatsız olarak sayılan hormon yönteminin esasında kalıcı olmaması ve kızgınlık dönemlerinde tekrarlamasıdır. Bu durum ise kedinizi dönemsel olarak hormon tedavisine başlatmanıza neden olur. Cerrahi operasyon ile yapılan müdahale ise kesindir ve operasyon sonrasında bir daha asla kediniz kızgınlık dönemine girmeyecektir.

Kısırlaştırmada Hormon Tedavisi
Kısırlaştırmada Hormon Tedavisi

Bu durumda ameliyatsız olan yöntemin belirli kızgınlık döneminde çiftleşme yaşanmasını istemeyen kedi sahipleri tarafından tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Başka bir deyişle belirli dönemler sonrasında kedinin çiftleşmesi isteniyorsa ameliyatsız kısırlaştırma yöntemini tercih etmek daha mantıklıdır. Fakat hiçbir zaman çiftleşmesi istenmiyorsa bu durumda kesin sonuç veren cerrahi yöntem tercih edilmelidir.

Ameliyat ile yapılacak yöntem cerrahi bir operasyon olmasından dolayı risk barındırsa da genel olarak sorunsuz şekilde geçer ve ameliyat sonrasında da gerekli bakım ile kedinin kolayca iyileşmesi sağlanır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir