Kediniz için yeni ortama girmiş olması, yeni evini tanıması, yeni sahibine alışması biraz zaman alacaktır. Endişelenmeyin yeni ortamına ve size  alıştıktan sonra herşey normale dönecektir.

Öncelikle sakin olun ve sakın kedinize kızmayın çünkü bu asla çözüm getirmeyecektir. Kediniz oyun ya da ilgi istiyor olabilir. Kedinizin enerjisini atacağı oyunlar oynayarak onu yormalısınız. Öneri olarak; tırmandığı yerlerin önüne tırmalama aparatları koyabilirsiniz.

Özellikle müstakil olmayan evlerde yaşayan köpekler alanları yetersiz olduğu için yeteri kadar enerjilerini dışarıya atamazlar. Köpeklerinizi düzenli olarak çıkarmalı yürüyüş yapmalısınız. Hem tuvaletini yapabilmesi hem doğada enerjisini harcayabilmesi için periyodik olarak bunu yapmanız gerekir.

Eve geldiğinizde miyavlaması, eve gelen insanını selamlıyor  demektir. Yemeğini yemiş suyunu içmişse hala  miyavlıyorsa ya ilgi istiyordur ya da oyun oynamak istiyordur onunla ilgilenin. Eğer kediniz sürekli evde yalnızsa can sıkıntısından yalnızlığını dile getirmeye çalışıyordur. Henüz üreme yaşına girmemiş olsa bile bazen kediler bu dönemde miyavlama eğilimlerine girerler. Bazen stres olduklarında, tanımadıkları biri geldiğinde ya da eşyaların yerinin değiştirildiğini fark ettiklerinde bunu da miyavlayarak ifade edebilirler.

Köpeğiniz duyduğu seslerin kaynağı olarak ne görüyorsa onu tehdit olarak algıladığı için savunma mekanizması ortaya çıkar. Onu sakinleştirmek için bir takım yaklaşımlar sergileyerek onu okşayarak ve sorun olmadığını belirten cümleler kurarak sakinleştirebilirsiniz.

Kediniz diş çıkarıyor olabilir ya da çiftleşme isteği ile hırçınlaşarak bu tepkileri gösteriyor olabilir. Kedinizin yaşına göre hangisi sizin kediniz için uygunsa sebebini bu şekilde anlayabilirsiniz. Kedinizin sosyalleşmesi için yardımcı olun. Enerjisini atabileceği aktiviteler bularak budavranışından uzaklaştırmaya çalışabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN
SORULAR

Bakımını üstlendiğiniz minik dostlarımız adına; endişe duyduğunuz, merak ettiğiniz tüm sorularınızı yanıtlamak için PatiKule Veteriner Kliniği  7/24 sizlere rehber olabilmek için uzman kadrosu ile hizmetinizde.

7/24 ACİL VETERİNER HİZMETİ

BİZİ ARAYIN !

+90 (501) 200 21 25