Kedi Aşı Takvimi Takibi

İndeks: 

Kedi Aşı Takvimi Takibi

Kedi aşı takvimi kedinizin hastalıklara karşı korunması için oldukça önemlidir. Kedilerin aşının zamanında yaptırılması aşıların etkisini göstermesini sağlar. Bunun yanında aşıların takviminin doğru takip edilmemesi ise aşıların etkisini düşüreceği gibi çeşitli hastalıklara da yakalanma riskini arttıracaktır.

Kedilerde Aşı Takvimi Nasıl Takip Edilir?

Kedi aşı takvimi yavru ve yetişkin olarak temelde ikiye ayrılır. 1 yaşını doldurmuş olan her kedi ise yetişkin olarak değerlendirilir. Yavruluk döneminde yapılan aşıların tekrarı ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için yetişkin kedilerde aşılara devam edilmektedir. Yetişkin kedilerin yaşamları boyunca olması gereken aşılar şu şekildedir;

  • Kuduz; yıllık tek doz ile güçlendirme aşısı.
  • Kedi Distemperi; 3 – 4 hafta arayla 2 doz şeklinde.
  • Kedi Herpes Virüsü; 3 – 4 hafta arayla 2 doz şeklinde.
  • Calicivirus; 3 – 4 hafta arayla 2 doz şeklinde.
  • Kedi Lösemi Virüsü; 3- 4 haftayla 2 doz şeklinde aşı yapılır.

Distemper, Herpes ve Calicivirus aşıları için ilk seride uygulanan son dozu sonrasında bir yıl sonra, daha sonraki süreçte ise her 3 yılda bir doz şeklinde aşılama yapılabilir. Bahçeşehir Veteriner PatiKule sayesinde kedilerinizin aşılarını sorunsuz yaptırabilirsiniz.

Kedi Aşı Takvimi Takibi
Kedi Aşı Takvimi Takibi

Aşılama Sonrasında Dikkat Edilecekler

Kedi aşı takvimi kedinizin virüs ve hastalıklara karşı korunması açısından önemlidir. Aynı zamanda aşılardan sonra kedinizin rahat etmesi için çeşitli yöntemlere dikkat etmelisiniz. Genel olarak aşılama sonrasında yorgunluk ve iştah kaybı görülür. Bu noktada endişe duymanıza gerek bulunmaz, 24 saat sonrasında kedinizin yorgunluğu ve iştahsızlığı geçecektir.

Aşı yapılan bölgenin sonraki 24 saat boyunca su ile temas etmemesi gereklidir. Bu durum aşının etkisini azaltabileceği gibi bölgenin de mikrop kapmasına yol açabilir.

Bir diğer nokta ise kediniz için aşılama takvimi için mutlaka veteriner hekimden yardım almanızdır. Yaptırılması zorunlu olan aşıların yanında kedinizin sağlık durumuna göre veteriner hekim başka aşıları da zorunlu olarak görülebilir. Bu durumda bahsedilen aşıların da yapılması gerekir.

Kedilerde Aşı Sonrası
Kedilerde Aşı Sonrası

Aşılar diğer canlılarda olduğu gibi kedilerin sağlıklarının korunması için çok önemlidir ve bu yüzden aksatılmadan yapılmaya çok dikkat edilmelidir. Aşı yapılmayan kediler ölümcül sonuçlara yol açabilen virüs ve hastalıklara karşı savunmasızdır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir