Köpeklerde Ateş Nasıl Anlaşılır?

İndeks: 

Köpeklerde Ateş Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde ateş diğer canlılarda olduğu gibi diğer hastalıkları tetikleyebileceği için doğru şekilde ölçülmelidir. Ateşin olması köpeğinizde ciddi bir sağlık sorunu olabileceğini gösterebileceği için ateş ölçümü için belirli yöntemleri deneyebilirsiniz.

Köpeklerde Ateş Belirtileri

Köpeklerde ateş belirtiler üzerinden anlaşılabilir. Yüksek ateşin tek belirtisi vücut ısısının yükselmesidir. Ateş tek başına bir belirtiye yol açmaz fakat diğer hastalıkların belirtileri ateşe eşlik eder. Bu kapsamda da iştah kaybı, kalp ritminin yükselmesi, yorgunluk, nefes alıp vermekte güçlük, kusma, öksürme gibi belirtiler ateşe eşlik edebilir. Bu belirtiler mevcut ateş derecesine göre de farklılık gösterir.

Köpeklerde Ateş Nasıl Anlaşılır?
Köpeklerde Ateş Nasıl Anlaşılır?

Ateş Ölçme Yöntemleri

Mevcut durumda ateş tehlikeli durumun işareti olduğu için doğru şekilde ölçülmelidir. Ateş ölçümü için termometre kullanılır. Ancak vücut ısısının doğru şekilde ölçümü için rektal şekilde ölçüm yapılır. Bunun için de dijital termometre kullanılır. İnsanlar için üretilmiş olan termometreler doğru sonuç vermeyeceği için köpekler için uygun olan termometre kullanılmalıdır.

Ateş ölçümü için öncelikle termometrenin ucunu bitkisel yağ veya bebek yağı ile yağlamak cihazı kullanmak açısından kolaylık sunar. Sonrasında ise termometreyi köpeğin anüsünden içeriye yaklaşık 1 cm olacak şekilde içeriye yerleştirmelisiniz.

Cihaz ölçümünü yapıncaya kadar içeride kalmalıdır. Özellikle bu süreç kapsamında köpek rahat durmayabilir ve bu da ölçümün sorunsuz şekilde yapılmasını zorlaştırabilir. Bu yüzden de PatiKule Veteriner kliniğinden yardım alabilirsiniz. Böylece ölçüm çok daha kolay şekilde gerçekleştirilecektir.

Yüksek Ateş Olması Durumunda Ne Yapılır?

Köpeklerde ateş yüksek olursa insanlarda olduğu gibi tehlikeli durumların işaretçisidir. Bu yüzden mutlaka vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurulmalıdır. Veteriner hekimin gerekli olan işlemleri daha hızlı şekilde yapması için de köpeğin yakın zamanda yaşadıkları, hastalık geçmişi, son dönemlerde atlatılan hastalıklar ve kullanılan ilaçlar hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.

Ateşi Olan Köpek
Ateşi Olan Köpek

Yüksek ateş için tanı koyulurken fiziksel muayene yapılır ve lenf düğümleri ile karın bölgesinde şişlik olup olmadığı değerlendirilir. Aynı zamanda eklemlerde ağrı olup olmadığı da yine kontrol edilir.

Yüksek ateşe tam olarak neyin yol açtığının tespiti için ise kan sayımı ve idrar tahlili de gerekebilir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir