Kedi Aşısı Yapılmazsa Ne Olur?
Kedi Aşısı Yapılmazsa Ne Olur?
Kedi Aşısı Yapılmazsa Ne Olur?

İndeks: 

Kedi Aşısı Yapılmazsa Ne Olur?

Kedi aşısı kedi sahiplerinin en çok dikkat etmeleri gereken sağlık konularının başında geliyor. Genel olarak kedilerin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip oldukları düşünülür. Temelde diğer hayvanlara göre hastalıklara karşı daha fazla bağışıklık sahibidirler. Ancak kediler için yapılması gereken aşılar vardır ve bu aşılar ihmal edildiğinde sağlık açısından ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirler.

Hastalıklara Karşı Savunmasız Kalırlar

Kedi aşısı her şeyden önce hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak içindir. Aşılar, kedilerin antikor üretmelerini sağlar. Oluşan bu antikorlar ise enfeksiyona yapışır ve hastalıkların kolay şekilde atlatılmasını sağlar. Virüs ve bakterilere karşı çok etkili olan bu yöntem küçük hastalıklardan büyük hastalıklara kadar son derece önemli yararlar sunar.

Kedi Aşısı Yapılmazsa Ne Olur?
Kedi Aşısı Yapılmazsa Ne Olur?

Özellikle evcil kediler, sokakta yaşayan kedilere göre steril ortamlarda yaşadıkları için bağışıklık sistemleri hastalıklara karşı savunmasız kalabilmektedir. Kediler için aşı takvimi özellikle bu açıdan büyük öneme sahiptir.

Ayrıca aşıların yapılmadığı takdirde kuduz, lösemi, klamidya gibi çok tehlikeli hastalıklar da gelişebilir. Bu da yaşamlarını kaybetmek gibi hiç istenmeyecek sonuçların doğmasına da sebep olabilir.

Tedavilere Geç Yanıt Verirler

Kedi aşısı yapılmadığında veteriner tarafından sunulacak olan tedavi yöntemleri de kısa sürelerde sonuç vermeyebilir. Virüse yakalanmış olan kedilere hastalık sürecini kolay şekilde atlatmaları için çeşitli ilaçlar verilir. Fakat aşısı olmayan kediler için bu ilaçlar istenen etkiyi yaratmaz. Tedavinin uzamasına ve farklı hastalıkların da doğmasına yol açabilirler.


Bunların yanında bazı hastalıklardan korunma sadece aşılar ile mümkün olmaktadır;

• Feline Herpes Virus enfeksiyonu
• Feline Calisi Virus enfeksiyonu
• Feline Parvoviral Enteritis

Bu virüslere karşı tedavi önleyici olarak aşıdır ve kedinizin aşısı olmadığı durumda bu enfeksiyonlar çok ciddi sorunlar yaratacaktır.

Kedi Aşısı Nasıl Yaptırılmalı?

Kedi aşısı veteriner tarafından belirlenecek olan programa bağlı kalınarak yaptırılmalıdır. Temel olarak üç çeşit aşı yaptırılır; karma, lösemi ve kuduz aşısı. Acil veteriner PatiKule kedinizin aşı takviminin belirlenmesi ve ihtiyacı olan aşıların eksiksiz yapılması için gerekli hizmeti sunuyor. Bu sayede kediniz sağlıklı olurken aynı zamanda sizin de mutlu olmanıza olanak tanıyor.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir