Hayvanlar İçin Aşı ve Takibi Neden Önemli

İndeks: 

Hayvanlar İçin Aşı ve Takibi Neden Önemli?

Hayvanlar için de insanlarda olduğu gibi aşıların yapılması ve takip edilmesi gereklidir bu yüzden hayvanlar için aşı ve takibi neden önemli gibi sorular ile karşılaşılması mümkündür. Çünkü çoğu insan evcil hayvanlarına aşı yaptırmadığı takdirde ne olacağını merak etmekte ve veterinerle konuştuğunda kesinlikle yaptırılması gerektiğini öğrenmektedir. Evcil hayvanların sağlıklı bir hayat sürebilmeleri için rutin kontrolleri yapılmalı ve periyodik şekilde aşı işlemlerinin tamamlanması gereklidir. Periyodik aşı takviminizi Patikule Veteriner Kliniği hekimlerimizden muayene sonrası temin edebilirsiniz.

Hayvanlar İçin Aşı

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da aşılama bakteri ve virüs enfeksiyonlarının ya da zehirli maddelerin belirli işlemlerden geçirilerek vücuda verilmesi ile olmaktadır. Bu şekilde vücudun o virüse ya da bakteriye karşı antikor oluşturması sağlanmaktadır. Hayvanlar için aşı ve takibi neden önemli kısmında hayvanların hastalığa karşı korunmaları amaçlanmaktadır. İnsanlar gibi herhangi bir hastalığa yakalanmadan önce antikorların vücutlarında oluşması ile hastalık onlara bulaştığında dahi hastalığa yenilmemeleri ve vücutlarının hastalığa hazır olması sağlanmaktadır.

Hayvanlar İçin Aşı ve Takibi Neden Önemli?
Hayvanlar İçin Aşı ve Takibi Neden Önemli?

Hayvanların yaşamını tehlikeye atacak ve onlarda kalıcı hasarlar oluşturabilecek hastalıkların daha ortaya çıkmadan önlenebilmesi sağlanmış olmaktadır. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da onların hayat kalitesini oldukça fazla etkileyebilecek etkilerin oluşmaması için geliştirilmiş aşılar oldukça önemli ve daha hastalık gelmeden yapılmalıdır.

Hayvanlarda Aşı Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılar ile vücuda virüsün kendisi enjekte edildiği için aşı yapılmadan önce tamamen sağlıklı olmak gereklidir. Bu noktada hayvanlar için de aynı durum geçerli olduğu için hayvanlarında bir veteriner hekim tarafından kontrollerinin sağlanması ve bu şekilde aşılama yapılması gereklidir. Aşılama işlemlerine başlanmadan önce iç ve dış parazit tedavisi yapılmakta ve vücut ısıları kontrol edilmektedir. Hayvanlarda hamilelik döneminde aşılama işlemi önerilmemektedir. Ayrıca aşı sonrası hayvanların yıkanmaması gereklidir.

Hayvanlarda Aşı Takibi Neden Önemlidir?

Hayvanlar için aşı ve takibi neden önemli sorusu evcil hayvan sahiplerinin aşılamaya başlamaları ile gündeme gelmektedir. Bu noktada neden takibinin yapılması gerektiği merak edilmektedir. Aşılmaya başlandığında diğer aşıların unutulmaması ve günlerinin kaçırılmaması için takip önemlidir. Bunun dışında veteriner hekim değişikliği yapıldığında en son hangi aşının yapıldığı ya da hangi aşının yapılması gerektiği kolayca anlaşılabilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir