Evcil Hayvanlarda Beslenme Danışmanlığı Neden Gereklidir

İndeks: 

Evcil Hayvanlarda Beslenme Danışmanlığı Neden Gereklidir?

Evcil hayvanlarda beslenme danışmanlığı neden gereklidir sorusunun kuşkusuz cevabı evcil hayvanların da artık bir aile ferdi olmalarıdır. Bu noktada evcil hayvan sahipleri tarafından dikkat edilmesi gereken nokta insanlar gibi onların da sağlık sorunları yaşayabilme ihtimallerinin olmasıdır. Ne kadar aşılarının zamanında ve doğru şekilde yapılması ile herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılmayacağı düşünülse de yanlış beslenme sonucunda da problemler ortaya çıkabilmektedir. Yanlış beslenme gibi şeylerden kaçınmak amacıyla beslenme danışmanlığı yapılmaktadır. PatiKule Veteriner Kliniği ”Evcil Hayvanlarda Beslenme Danışmanlığı” konusunda uzman hekimlerle hizmetler sunmaktadır. İster evinizde isterseniz kliniğimizde bu hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Evcil Hayvanlar İçin Beslenme Danışmanlığı Nedir?

Çoğu evcil hayvan sahipleri aslında hayvanlarını çok sevmelerinden dolayı onlara zararlı olacak yiyecekleri vermektedir. Evcil hayvanların özellikle ev yemeğine olan tutkunluğu ile yemek masasına ulaşmaya çalışmaları ve yemeklerden yemeye çalışmaları normaldir. Ancak çoğu yiyecek onlara zararlıdır. Ayrıca hayvanlar için özel mamalar üretildiği de unutulmamalıdır. Bu noktada beslenme danışmanlığı ile hayvanlar için hangi yiyeceklerin zararlı olduğu öğrenilebilir.

Evcil Hayvanlarda Beslenme Danışmanlığı Neden Gereklidir?
Evcil Hayvanlarda Beslenme Danışmanlığı Neden Gereklidir?

Özellikle fazla kilo alan hayvanlarda oluşabilecek sağlık problemlerinin de önüne geçilmiş olur. Evcil hayvanlarda beslenme danışmanlığı neden gereklidir sorusu için hayvanın herhangi bir ürüne karşı alerjik reaksiyon göstermesi durumunda beslenme danışmasından ne yapılabileceği öğrenilmektedir. Ayrıca beslenme danışmanlığı ile hayvanlara hangi yiyeceklerin alerjik reaksiyon oluşturacağı ya da nasıl beslendiğinde sağlıklı tüyleri olacağı gibi konularda yardımcı olmaktadır.

Evcil Hayvanlarda Beslenme Danışmalığı Neden Gereklidir?

Evcil hayvanlarda beslenme danışmanlığı neden gereklidir sorusunun bir diğer cevabı da alınan mamalar o evcil hayvan için alınmış olsa da içeriği hayvana uygun olmayabilir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşılmaması için beslenme danışmanlığı önemlidir. Beslenme danışmanlığı ile çok fazla kilo almış bir hayvana doğru bir şekilde diyet yaptırılması mümkün olmaktadır. Ayrıca doğru mama seçimi ile hayvanların tüy sağlıkları, deri ve kıl yapılarının düzelmesi mümkün olmaktır.

Özellikle beslenme danışmanlığı ile hayvanlarına üzülerek ev yemeği veren evcil hayvan sahiplerinin de bilgilendirilmesi sağlanmaktadır. Özellikle hayvanların karşılaştıkları hastalıkların yaşları ve kiloları gibi parametrelere bağlı olmasından dolayı evcil hayvanlarda beslenme danışmanlığı tercih edilmelidir. Fazla kilo alan bir hayvanın diğerlerine göre daha çabuk hastalanması mümkündür. Bu gibi sebeplerden dolayı evcil hayvanlarda beslenme danışmanlığı gereklidir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir