Kedilerde Görülen Sık Göz Hastalıkları Neler

İndeks: 

Kedilerde Görülen Sık Göz Hastalıkları Neler?

Kedilerde görülen sık göz hastalıkları neler sorusu özellikle alerji mevsiminde sorulan sorulardan bir tanesidir. Çünkü çoğu evcil hayvan sahibi kedisinin gözlerini sürekli kırpmasından ve gözlerini ovuşturmasından alerji olduğunu düşünmektedir. Ancak bu tip hareketler sergileyen kedilerin ciddi göz rahatsızlıkları olabilir. PatiKule Veteriner Kliniği bu konunun özellikle dikkat edilmesi ve ciddi yan etkilerin önlenmesi için uzman hekimleri ile anında müdahale ile 7/24 sizlere hizmet vermektedir.

Konjonktivit

Kedilerde pembe göz olarak da bilinen ve göz küresinin dışını ve içini kaplayan mukoz membran iltihaplandığında ortaya çıkmaktadır. Başka bir kedide konjonktivit olduğunda diğer kediye bulaşma hızı oldukça fazladır. Bir üst solunum yolu hastalığıdır. Damla ve merhemler ile tedavisi mümkündür. Ayrıca tekrar oluşmaması için ek tedaviler de yapılabilmektedir.

İrritasyon

Kedilerde görülen sık göz hastalıkları neler sorusuna en çok yanıt verilen irritasyon özellikle kedilerin bulundukları ortamlardan etkilenmeleri ile ortaya çıkmaktadır. Gözlerini tahriş eden parfüm, sigara dumanı, kimyasal temizleyiciler gibi kokulara maruz kalmaları ile meydana gelmektedir. Bu noktada kedinin gözleri bir yıkama solüsyonu ile yıkanmalıdır. Ayrıca rahatsızlığı sağlayan etkenin de ortadan kaldırılması gereklidir.

Kedilerde Görülen Sık Göz Hastalıkları Neler?
Kedilerde Görülen Sık Göz Hastalıkları Neler?

Glokom

Kedilerde kalıcı körlük ve şekil bozukluğu yaşanmaması adına acilen tedavisinin yapılması gereken bir hastalıktır. Kedilerin gözlerinde aşırı sıvı birikmesi ile meydana gelmektedir. Göz basıncının hafifletilebilmesi adına sıvının en hızlı şekilde boşaltılması gereklidir. Hemen bir veteriner hekime danışılması ve tedavisinin gerçekleştirilmesi gereklidir.

Katarakt

Katarakt göz merceğinde oluşan ve görüş kaybına neden olan bir hastalıktır. Kedilerde yaşlanma sonucunda şeker hastalığı ile görülebilmekte ve elektrik çarpması ya da radyasyona maruz kalınması sonucunda da oluşabilmektedir. Bu noktada yaşla ilgili olmayan sebeplerin ortadan kaldırılması için veteriner hekimler tarafından ameliyatlar yapılabilmektedir. Ameliyat sonrasında ona zarar verebilecek bir ortamda bulunmaması ile iyileşmesi mümkündür.

Korneal Ülser

Kedilerde görülen sık göz hastalıkları neler konusunda en çok kaçınılan korneal ülserdir. Çünkü kedinin bulanık görmesine ve doğru tedavi yapılmadığında kör olmasına neden olmaktadır. Göz yüzeyinde açık yaralar meydana gelir. Bunlar göz kuruluğundan oluşabileceği gibi göz iltihapları tarafından da oluşabilmektedir. Korneal ülser altında yatan neden tedavi edildiğinde hafif olan ülserler hemen iyileşebilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir