Evcil Hayvanların Diş ve Ağız Sağlıkları Nasıl Korunur

İndeks: 

Evcil Hayvanların Diş ve Ağız Sağlıkları Nasıl Korunur?

Evcil hayvanların diş ve ağız sağlıkları nasıl korunur sorusuna şu şekilde cevap verilmektedir. Evcil hayvanlarda kalp ve böbreklerde oluşan hastalıklar gibi çoğu hastalığın oluşmasında dikkat edilmeyen ağız bakımı yatmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kedi ve köpeklerin neredeyse %70’inde üç yaşından sonra periodontal hastalıklar görülmeye başladığı bilinmektedir. Bu yüzden evcil hayvanların her ne kadar aşıları yaptırılıyor olsa da ağız bakımlarının da atlanmaması gereklidir.

Evcil Hayvanların Diş ve Ağız Bakımı İçin Ne Yapılmalıdır?

Evcil hayvanların diş ve ağız sağlıkları nasıl korunur konusu için çoğu evcil hayvan sahibi veterinere danışmaktadır. Evcil hayvan sahiplerinin kendi başlarına bir şeyler yapması önerilmemektedir. Bu şekilde yapılan işlemler ile olumsuz sonuçlar görülebilir. Bu noktada kesinlikle bir veteriner hekime danışılmalıdır. Veteriner hekim evcil hayvanların ağız ve diş sağlığı için evde kolay uygulanabilecek önerilerde bulunacaktır. Ancak çok fazla plak ve tartar oluşumu gerçekleşmişse veteriner hekimler de temizlik işlemleri yapabilmektedir. Bunun için evcil hayvanlara anestezi uygulanmaktadır.

Evcil Hayvanların Diş ve Ağız Sağlıkları Nasıl Korunur 1
Evcil Hayvanların Diş ve Ağız Sağlıkları Nasıl Korunur 1

Evcil hayvanların anestezi etkisindeyken diş eti altında kalan kısımlarda herhangi bir sorun var ise tespit edilebilmekte ve anestezi etkisinde olan hayvanın ağzının detaylı röntgeninin çekilmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca bu şekilde detaylı bir diş ve dişe ti temizliği yapılması mümkündür. Tekrar tartar birikmemesi adına da diş kronunuz yüzeyi oldukça düz bir hale getirilmektedir.

Evcil Hayvanlar İçin Ağız Bakımı Neden Gereklidir?

Evcil hayvan sahipleri tarafından evcil hayvanların diş ve ağız sağlığı nasıl korunur sorusunun yanında evcil hayvanlar için ağız bakımı neden gereklidir sorusu da sorulmaktadır. Diş yüzeyinde bakteriyel plak oluşumu ile tükürük salgılandığı durumda kireçlenme oluşmaya başlamaktadır. Daha sonrasında tartar oluşur ve diş eti iltihapları meydana gelir. Dişin etrafındaki dokular da zarar görmeye başlar ve diş zamanla bulunduğu yerden dökülür. Bu gibi hastalıkların oluşmaması adına evcil hayvanların ağız bakımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bunun için hayvanlar için üretilen diş fırçası ve diş macunu kullanılması ile fırçalama işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken önce evcil hayvanı bu işleme alıştırmaktır.

Ayrıca evcil hayvanların daha iyi koşullarda yaşayabilmesi için evcil hayvan sahiplerinin de bilgilendirilmesi mümkündür. Evcil hayvanlar için koruyucu hekimliği doğru bir şekilde yapan veteriner hekimlerin tercih edilmesi gereklidir. İşinin ehli veteriner hekimler ile aile ferdi olarak görülen evcil hayvanların sağlıkları korunmuş olacaktır. Koruyucu hekimlik ile evcil hayvanlar kaliteli bir hayat sürecektir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta uygulamaların düzenli olarak yapılması gerekliliğidir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir