Kedi Maması Nasıl Olmalı

İndeks: 

Kedi Maması Nasıl Olmalı?

Beslenme insanlar kadar her canlı için önemli olduğu için kedi maması seçimi konusunda dikkat edilmesi gereklidir. Verilen mamalar kedilerin sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarını sağlamaktadır. Bu nedenle kalitesiz mama tercihi kedilerin sağlıklarını etkilemektedir. Ayrıca kaliteli mama tüketimine başlayan bir kedinin hastalanma ve veterinere gitme oranı da düşmektedir. Kalitesiz mama tercih edilmesi ile gecenin bir vakti rahatsızlanan kediler için evcil hayvan sahipleri 7/24 açık veteriner bulmak zorunda kalmaktadırlar. Kedi maması önerileri için PatiKule Veteriner Kliniği hekimlerimiz, detaylı bilgiyi tarafınıza sunmaktadır.

Hayvansal Protein Kaynağı

Kedi maması önerileri; kedi maması seçilirken beslenme gereksinimlerinin karşılanması için ayrıca önem arz etmektedir. Kedi maması önerileri dikkate alınarak; kedi mamalarının kedilerin kilolarına ve yaşlarına göre verilmesi gereklidir. Kedilerin mamalarında kaliteli hayvansal protein bulunması gereklidir. Hayvansal protein kaynakları tavuk, sığır, balık, hindi, kuzu gibi seçenekleri bulunmaktadır. Kedi mamalarının içerisinde et yan ürünleri yerine kaliteli protein kaynağı olmalıdır. Bu nedenle karaciğer ve akciğer gibi yan ürünler yerine kaliteli hayvansal protein bulunmasına dikkat edilmesi tavsiye edilir. Kedi maması önerileri içerisinde yer alan tüm saydığımız maddeler kediniz için doğru kedi maması seçimi yapabilmeniz için çok önemlidir.

kedi mamasi nasil olmali 01

Tahıl

Kedilerin yüksek oranda karbonhidrat ihtiyacı bulunmamaktadır. Ancak yüksek kaliteli tahıl içeriği bulunan mamaların tercih edilmesi gereklidir. Ayrıca karbonhidrat ayağının sebze ve meyvelerden geldiği tahılsız kedi mamaları da bulunmaktadır.

Taurin

Taurin kediler için kesimlikle takviye olarak alınması gereken amino asitler arasında bulunmaktadır. En iyi veteriner yorumları arasında taurinin dışarıdan alınması gerektiği dile getirilmektedir. Taurin amino asitinin içerisinde olduğu kedi mamaları kediler için tercih edilmelidir. Kedilerin kaliteli mama ile beslenmeleri sonucunda veteriner masraflarının azalması da mümkündür. Ayrıca aniden otaya çıkan hastalıkların görülmesi de azalacaktır.

Vitamin ve Mineraller

Kediler için tercih edilmesi gereken mamaların içerisinde vitamin ve minerallerin bulunması gereklidir. Yeterli vitamin ve mineral bulunmayan mamalar kedilerin daha kolay hasta olmalarına neden olmaktadır. Evcil hayvan sahipleri mamaların içerisinde bulunması gereken içeriklere dikkat etmemeleri sonucunda ansızın bir gece rahatsızlaşan kedileri için açık veteriner aramalarına gerek kalmayacaktır. A, B, C, B9 ve B12 vitaminlerinin kesinlikle mama içerisinde bulunmasına dikkat edilmelidir. Mama içerisinde bulunması gereken mineraller ise kalsiyum, demir, fosfor, sodyum, magnezyum ve çinko mineralleridir. Minerallere de vitaminler kadar dikkat edilmesi gereklidir. Kaliteli mama tercihi ile kedilerin daha sağlıklı olmaları mümkündür.

Doğru mama seçimi kedi sağlığı için çok önemli olduğundan PatiKule Veteriner sayesinde kediniz için doğru beslenme programını oluşturabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir