Köpeğim Mama Yemiyor

İndeks: 

Köpeğim Mama Yemiyor, Ne Yapmalı?

Köpeğin mama yemiyor buna dair en iyi veteriner yorumlarında dahi ilk olarak mama yemiyor derken neyden bahsedildiğinin anlaşması önerilmektedir. Bu noktada günde belirli kap mama yiyen köpeklerin o gün daha az mama yemesi sonucunda iştahsızlık oluştuğundan bahsedilmektedir. Veteriner yorumlarına göre iştahsızlık olarak belirtilen sorun ile karşılaşılması için en azından birkaç gün boyunca mama yemedikleri görülmelidir. Köpeğim mama yemiyor endişesi ile farklı yollar denemeden önce lütfen hekiminize danışın. Bu noktada iştahsızlığın takip edilmesi ve bir günden fazla sürmesine izin verilmemesi gereklidir. PatiKule Veteriner Kliniği 7/24 açık veteriner olarak hizmet vermektedir. Sorunu yaşadığınızda mutlaka danışabileceğiniz bir hekimimiz olacaktır.

 

Köpeğim Mama Yemiyor, Ne Yapmalı?
Köpeğim Mama Yemiyor, Ne Yapmalı?

Hastalık Belirtisi Olarak Yememe Problemi

Diş hastalıkları gibi hastalıkların yanında karaciğer problemleri gibi problemler yaşanmasından dolayı köpekler mama yemiyor olabilir. Bu nedenle hastalığın belirlenmesi gereklidir. Hemen bir açık veteriner bulunması ve başvurulması gereklidir. Herhangi bir hastalığının olup olmadığının teşhis edilmesi gereklidir.

Aşı Sonrasında Yaşanan Yememe Problemi

Köpeklerin aşılarının düzenli bir şekilde yapılması sonucunda hastalıklardan korunmaları sağlanmaktadır. Ancak bazı köpekler aşı sonrasında durgunlaşıp, iştahsızlaşmaya başlayabilir. Ayrıca uzun yolculuklardan sonra mide bulantısı yaşıyor olmaları dolayısıyla mama yememeleri de mümkündür.

Seçici ve Davranış Bozukluğundan Dolayı Yememe Problemi

Özellikle kedilerde görülen seçicilik köpeklerde de yaşanabilmektedir. Mama kabının yerinin değişmesi ya da kabının değişmesinden dolayı yemeyi bırakmış olabilirler. Ek olarak köpeklerde yaşanabilecek davranış bozuklukları sonucunda iştahsızlık başlamış da olabilir. Bu noktada sorunun bulunması ve çözülmesi gereklidir.

Mama Yememe Problemine Karşı Ne Yapmalı?

Birçok problemden dolayı mama yemek istemeyen köpekler mümkündür. Ancak bu sorunun bir günü geçirilmemesi gereklidir. İştahsızlık yaşayan köpek veteriner muayenesine götürülmelidir. Bunun yanında mama değişikliğine gidilmesi önerilebilir. Ancak veteriner tavsiyesinde hareket edilmesi gereklidir.

Davranış bozukluğu nedeniyle mama yemeyen köpeklerde ise verilen ödül mamalarının azaltılması ve düzenli bir mama saati belirlenmelidir. Bunlara ek olarak mama saatlerine eğlence katılması önerilmektedir. Örneğin köpeğin mama saatinden önce yürüyüşe çıkarılması onu mutlu edecek ve kolay bir şekilde mama yemesi sağlanabilecektir. Ayrıca beslenme yöntemi de değiştirilebilir. Birden çok köpek beslenen evlerde diğer köpekler ile aralarında sorun yaşanmaması için ayrı yerlerde beslenmesi önerilmektedir. Tüm bunlara ek sorun devam ediyor ise PatiKule 7/24 açık veteriner hizmetlerinden yararlanılabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir