Kedi Mama Kabı Seçerken Dikkat Edilecekler

İndeks: 

Kedi Mama Kabı Seçerken Dikkat Edilecekler

Kedilere uygun mama kabı seçmek için 7/24 açık veteriner araştırılmasına ya da herhangi bir veterinere danışılmasına gerek yoktur. Bu noktada önemli noktaların bilinmesi ile en doğru mama kabının alınması mümkündür. Dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat edildiği sürece kedilerin yeterli miktarda mama yediği ve su içtiği görülecektir.

Plastik Mama Kaplarından Kaçınılmalı

Evcil hayvan sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilen plastik mama kapları sağlam olmalarına rağmen birkaç dezavantajı bünyelerinde bulundurmaktadır. Kedilerin bilinmese de plastiğe alerjileri vardır. Bu noktada kedilerde plastik kedi mama kabı seçimi yapıldığında çenelerinde sivilceye benzeyen bir cilt durumu yaşanmaktadır.

Plastik mama kapları içerisinde bakteri oluşması ve üremesi oldukça kolaydır. Özellikle sıyrılma ve çizilme ihtimali oldukça yüksek olduğu için küçük bir çizik dahi olsa mikropların o çizik içerisinde üremesi mümkündür. Ayrıca mikropların plastik kap üzerinde temizlenmesi oldukça zordur. Bu noktada yıkanmış olsa da mikropların o mama kabında bulunuyor olması muhtemeldir.

Kedi Mama Kabı Seçerken Dikkat Edilecekler
Kedi Mama Kabı Seçerken Dikkat Edilecekler

Paslanmaz Çelik ve Seramik Kaplar Tercih Edilmeli

Kediler için en iyi veteriner yorumlarında tercih edilmesi gereken mama kabının paslanmaz çelik ve seramik kaplar olması gereklidir. Paslanmaz çelik mama kapları sağlam ve kırılmazdır. Ayrıca bulaşık makinelerinde yıkanması da mümkündür. Kediler için herhangi bir zararı bulunmadığı bilinmektedir. Mikrop oluşumu gerçekleşse dahi mikroplardan arındırılması oldukça kolaydır.

Çelik mama kabı bulunamadığı takdirde kullanıma uygun veteriner yorumlarında önerilen diğer seçenek seramik kaplardır. Fakat ilk fırsatta tercih edilmesi gereken paslanmaz çelik mama kaplarıdır. Bu iki çeşit bulunamadığı takdirde cam mama ve su kaplarının da kullanılması mümkündür.

Temizlik Nasıl Yapılmalı?

Kedi mama kabı seçimi dışında dikkat edilmesi gerekenlerin yanında temizliklerinin de dikkatli yapılması gereklidir. Kedilerin mama kapları ve su kapları kirli, paslı ya da tozlu olduğunda kedilerin mama yemek bir kenara mama kaplarına yaklaşmadıkları görülmektedir.
Mama kaplarının her gün yıkanmasına önem verilmesi gereklidir. Dünden bırakılan mama aslında temiz görünse de çevre koşullarına bağlı olarak mikropların oluşması mümkündür. Bu tür şartlara dikkat edilmediği takdirde kedinin rahatsızlanmasından dolayı gecenin bir vakti açık veteriner aranması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken koşullara dikkat edilmesi ile kedilerin sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmesi mümkündür. PatiKule Veteriner Kliniği 7/24 tüm evcil hayvanlarınız  için kişisel sorularınızı yanıtlıyor. Kedi mama kabı seçiminiz ile alakalı sormak istediklerinizi tüm ekibimiz memnuniyetle cevaplayacaktır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir