Köpekler İçin Hastalık Belirtileri

İndeks: 

Köpekler İçin Hastalık Belirtileri

Köpekler için hastalık belirtileri hakkında PatiKule Veteriner Kiliniği hekimlerimiz, muayenesinden sonra doğru teşhisi ve ilk müdahaleyi gerçekleştirme esnasında eş zamanlı olarak sizlere durum hakkında bilgilendirmeler sunar. Köpekleriniz yürüyüşe çıkarıldıklarında ağızlarına zararlı bir madde atmaları sonucunda hastalıkların görülmesi kaçınılmazdır. Ancak köpeklerin daha hasta olmadan önce hastalık belirtilerine dikkat edilmesi ile erken teşhislerin konulması ve tedavi edilmesi mümkündür. Bu noktada evcil hayvan sahiplerinin köpeklerini gözlemlemeli ve herhangi bir belirti olup olmadığına bakmaları gereklidir.

Köpekler her an mutlu gibi görünse de herhangi bir hastalığa yakalanmış olmaları mümkündür. Bu noktada gözden kaçırılmaması gereken hastalık belirtileri vardır. Köpekler için hastalık belirtileri nelerdir? Belirtilere ne şekilde cevap verebiliriz? Tüm bu soruların cevabını PatiKule Veteriner Kliniği hekimlerimizin detaylı muayenesinden sonra detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Köpek hastalıkları veteriner muayenelerinde ortaya çıkabileceği gibi veteriner muayenesinden sonra da görülebilmektedir. Bu noktada herhangi bir belirti ile karşılaşıldığında hemen bir veterinere başvurulması gereklidir. Bu gibi önemli sorunlar için  PatiKule Veteriner Kliniği 7/24 açık veteriner hizmetini sizlere sunmaktadır.

Köpekler İçin Hastalık Belirtileri
Köpekler İçin Hastalık Belirtileri

Kusma ve İshal Belirtileri

Köpekler için hastalık belirtileri, özellikle kusma yavru köpekler için çok önemlidir ve dikkat edilmelidir. Çünkü yavru köpeklerde kusma gençlik hastalığı gibi viral hastalık belirtisi olarak görülmektedir. Ayrıca kanlı ishal söz konusu olduğunda derhal veterinere danışılması gereklidir. Ancak kusma ve ishal; mama değişimleri, fazla mama yemeleri ya da hızlı yemeleri sonucunda da görülebilmektedir.

Yüksek Ateş Belirtileri

Bütün viral hastalıklarda ve bakteriyel hastalıklarda karşılaşılan bir belirtidir. Ateşin ardından kulaklarda kızarma, burunda yüksek ısı, gözlerde kızarıklık yaşanabilir. Yabancı cisimlerin yutulması, iltihaplar ve bağırsak düğümlenmelerinde karşılaşılmaktadır. Ancak bazı durumlarda çok fazla oyun oynayan köpeklerde de yorulmalarından dolayı görülebilmektedir.

Öksürük Belirtileri

Basit akciğer iltihaplarından tümöre kadar tüm hastalıklarda sıklıkla rastlanılan bir belirtidir. Bu nedenle köpekte öksürük görüldüğünde veterinere danışılması gereklidir. Ancak yaşlı köpeklerde çok oyun oynamaları sonucunda da görülebilir.

Kaşıntı Belirtileri

Köpeklerde yaşanan kaşıntıların sebepleri arasında uyuz, dış parazitler, kulağa bir cismin kaçması, egzama ya da alerji gibi nedenleri bulunabilir. Bu noktada köpeğin gözlemlenmesi ile yüz ifadesinden acı çektiği anlaşılabilir. Hemen bir veterinere danışılması gereklidir.

Durgunluk Belirtileri

Keyifsiz olan tüm köpeklerde durgunluk yaşanmaktadır. Ancak hasta olduklarında da durgunluk yaşanabilir. Durgunluğa ek ağlamalar ya da inlemeler de görülebilir. Sebebi kas ya da eklem ağrıları olabileceği için gece yaşansa dahi hemen PatiKule Veteriner Kliniği gibi kesintisiz açık ve nöbetçi veteriner bulunması ve danışılması gereklidir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir