Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalı

İndeks: 

Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?

Yavru kedi sahiplenmek isteyen kişiler için önerilen zaman PatiKule Veteriner Kliniği uzman hekimlerimiz yorumlarına göre 8 haftalık olduğu zamandır. Bunun nedeni bu haftaya kadar anne sütüne ihtiyacı olmasından dolayıdır. Kedilerin anne sütü içerisinde bulunan önemli antikorları almaları gerekir. Kedi bakımı için özellikle anne sütü çok önemlidir. Anne sütü içerisinde bulunan antikorlar yavru kedileri bulaşıcı hastalıklardan korur. Daha erken sahiplenilen yavru kedilerin bünyeleri oldukça hassas olacaktır. Ancak annesi olmayan bir yavru kedi bulunduğunda öncelikle yapılması gereken bir sütanne bulmaktır.

Isınma Aşaması

Anneleri tarafından bakıma ihtiyaç duyan kedilerin ısınma işlemlerinin yerine getirilmesi gereklidir. Neredeyse 5 haftalık olana kadar yavrular kendi vücut ısılarını koruyamazlar. Bu nedenle yavru kedi bakımında ısınma işlemine dikkate edilmesi gereklidir. Hava akımı olmayan ve sakin bir yere kedi için yatak hazırlanmalıdır. Bu noktada naylon gibi ürünler yerine battaniye gibi şeylerin tercih edilmesi önerilmektedir. Sıcak su torbası da yatağa eklenmelidir.

Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?
Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalı?

Beslenme Aşaması

Kedilerin anne sütünün yerine geçebilecek bir ürün kullanılmalı ve biberon ile içirilmelidir. Mamanın çok az bir miktarda hazırlanması ve bekleyen mamaların verilmemesi önerilmektedir. Yavru beslenme işlemine geçmek için yavruyu sırt üstü bir şekilde havlu üzerine konulmalıdır. Daha sonrasında biberon ile mama verilmedir. Ancak yavru mamayı göremezse parmağa damlatılmalı ve öyle mama olduğu gösterilmelidir. Yavru kedi yine de emmeye başlamazsa gece olsa dahi açık veteriner bulunmalı ve açık kalmaması sağlanmalıdır.

Tuvalet Aşaması

Yavru kedilerin tuvaletlerini yapabilmeleri için normalde anneleri yardımcı olmaktadır. Bu yüzden yavrunun tuvaletini yapacağı bir alan hazırlanmalı ve yavrunun genital bölgesi ılık su ile sılanmış pamuk yardımı ile yumuşak hareketlerle silinmelidir. Tuvaletini yaptıktan sonra da yumuşak bir şekilde kurulanması gereklidir. Ancak yavru tuvaletini yapmıyor ya da ishal olmuş ise derhal bir veterinere danışılması gereklidir. Bu noktada PatiKule 7/24 açık veteriner hizmetleri yavrunun hasta olma ihtimaline karşı yardımcı olacaktır.
Pirelerden Arındırma Aşaması
Kedilerin üzerinde pirelerin oluşması muhtemeldir. Yavru bir kedi bulunduğunda hemen bir veterinere gidilmesi gereklidir. Kedinin hasta olup olmadığına bakılmasının yanında pirelerden de temizlenmesi için önemlidir. Yavru kedi veteriner içerisinde muayene edilmelidir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir