Ankara Kedisi Özellikleri Neler?

İndeks: 

Ankara Kedisi Özellikleri Neler?

Ankara kedisi tüm dünyada tanınmış oldukça popüler bir kedi türüdür. Angora kedisi adıyla da tanınmaktadır. 17. Yüzyılda Haçlı Seferleri esnasında Avrupa’ya götürülen bu cins, karakteri itibariyle tam bir insan dostu, ev kedisidir. Çoğu zaman Van kedisi ve İran kedisi ile karıştırılmaktadır. Van kedilerinin aksine sudan nefret etmektedirler. Uzun tüylü kedilerin atası konumundadır. Saf Ankara kedisi beyaz renklidir fakat başka renkli olanları da mevcuttur. Evde kolayca bakılabilen Ankara kedisi, çocuklarla ve bebeklerle çok iyi anlaştığı için çocuklu ailelerin vazgeçilmezi olan evcil hayvanlardan biridir. Ayrıca diğer hayvanlara da çok çabuk uyum sağlamaktadır.

Ankara Kedisi Özellikleri Neler?

Ankara kedisi özellikleri Fars ve Van kedilerinden ayrım yapılması konusunda önemlidir. Ankara kedisi sudan asla hoşlanmaz. Beyaz tüylü olmasıyla bilinir fakat başka renkte olanları da mevcuttur. Uzun tüyleri vardır. Tüyleri adeta ipek gibidir. Boyutlar 15-20 cm arasındadır. 2-4 kilo arasında değişen ağırlıkları vardır. Ön bacak boyları arka bacak boylarına oranla biraz daha kısadır. Kuyruk yapısı kalından inceye doğru iner. Sağlıklı olanları 15-16 yıl yaşayabilmektedir.

Ankara Kedisi Özellikleri Neler?
Ankara Kedisi Özellikleri Neler?

Gözleri badem şeklindedir. Kehribar, yeşil, bakır ve mavi renkli gözleri vardır. En az köpekler kadar sadık olan bu tür kediler oyun oynamaktan çok hoşlanır. Sahiplerinin gittiği yerlere gitmeyi severler. Onları takip ederler. Çok sevecen ve meraklılardır. Çocuklarla çok iyi anlaşabilmektedirler bu yüzden ailelerin en çok sahiplendiği türler arasındadır. Çok fazla sağlık problemleri bulunmaz; sağlıklı bir yapıya sahiptirler.

Ankara Kedisi Sahiplenmek

Bazılarında sağırlık olabilmektedir. Bu yüzden kulak temizliğine önem vermek gerekir. Cesur ve iyi huyludur. Bulunduğu yuvaya karşı sevgi doludur. Sevilmekten de hoşlanır. Çok zeki bir türdür. Dolap ve musluk açmayı öğrenebilir. Yaşadığı evi sahiplenir. Bu yüzden mutlu bir kedidir. İnatçı ve ısrarcı yapıları sebebiyle bir şeyi istediklerinde mutlaka yapılması gerekir. Yaptırana kadar o işin peşini bırakmaz. Yabancılarla da çok iyi anlaşabilen bir türdür. Bulunduğu ortama kolayca uyum sağlamaktadır. Hareketli ve oyuncu yapıya sahiplerdir. Bu yüzden Ankara kedisi sahiplenmek isteyenlerin, kedinin evde rahatlıkla oyun oynayacağı alanları yaratmaları gerekmektedir.

PatiKule tarafından 7/24 veteriner hizmetleri ile birlikte Ankara kedinize yönelik bakım, rutin kontrol ve sağlık hizmetleri alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir