Kedilerde Aşı Sıralaması

İndeks: 

Kedilerde Aşı Sıralaması

Kedilerde aşı sıralaması dikkatli şekilde takip edilmelidir. Çünkü kedi aşıları kedinizi önemli hastalıklara karşı korur. Aynı zamanda virüslere yönelik de en etkili koruma yöntemidir. Yavru kedilerin bağışıklıkları çok daha düşük olduğundan yetişkin kedilere göre daha fazla aşı olurlar. Bunun yanında yetişkin kedilerin de sağlıklarının korunması için aşı takvimine bağlı kalmaları gerekir.

Kedilerde Aşı Sıralaması
Kedilerde Aşı Sıralaması

Kedi Aşı Takvimi Nasıl Belirlenir?

Kedilerde aşı sıralaması için temel olan üç aşı bulunur. Bunlar karma, kuduz ve lösemi aşısıdır. Ayrıca mantar, parazit aşıları da bulunur. Anne sütü alan kediler ortalama 45 güne kadar annelerinden aldıkları süt ile bağışıklık sistemlerini koruyacak antikora sahip olurlar. 45 günden itibaren ise aşıları yapılmaya başlanabilmektedir.

Aşılara başlamadan önce öncelikle parazit uygulamaları yapılmalıdır. Parazitler kediler için ciddi sorun oluştururlar ve bağışıklık sisteminin de zayıflamasına yol açarlar. Bu kapsamda da PatiKule Veteriner aşı takvimi şu şekilde belirlenir;

  • 45 günlük: iç ve dış parazit uygulamaları
  • 60 günlük: Karma 1
  • 75 günlük: Karma 2
  • 90 günlük: Kuduz
  • 105 günlük: Lösemi
  • 120 günlük: Mantar

1 yaşın üstünde olan yetişkin kediler için ise yıl bazlı yani her yıl tekrar edilmesi gereken aşılar ise şunlardır;

  • Karma aşı
  • Kuduz aşısı
  • Lösemi aşısı

Bunların yanında yetişkin kedilerde de parazit aşıları yapılır. Bunun için ise 2 ya da 3 aydır.

Aşı Takvimi
Aşı Takvimi

Kedilere Yapılan Aşılar

Kedilerde aşı sıralaması için aşıların neye yaradığını da bilmek gerekiyor. Karma aşısı feline parvos, herpesVirus ve Felin Calici gibi virüslere karşı yapılan aşıdır. 1 yaşından itibaren her yıl rutin olarak tekrarlanır. Özellikle ölüme yol açabilen virüslere karşı koruma sunar.

Kuduz aşısı ise insanlara da bulaşabilen bir hastalık olduğu için yine ihmal edilmeden yapılması gereken aşılar arasında yer alır. Kediler için de ölümcül sonuçlar doğurur.

Lösemi aşısı ise yine yetişkin kedilerde her yıl tekrarlanması gereken, ölümcül FelV virüsüne karşı koruyuculuk sağlayan bir aşıdır.

Aşılar belirtilen hastalık ve virüslere karşı tam koruma sunarlar. Bu yüzden de kedinizin sağlığını korumak için aşı takvimini dikkatle takip etmelisiniz.

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir