Erkek Kedi Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?

İndeks: 

Erkek Kedi Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?

Erkek kedi kısırlaştırma dişi kedilere göre biraz daha farklı yapılmaktadır. Kısırlaştırmanın amacı kedinizin kızgınlık döneminde başka kediler ile çiftleşmemesi içindir. Kızgınlık dönemlerinde kediler asabi, gergin, gürültücü ve sürekli hareketli olurlar. Kısırlaştırma ile bu türden sorunların önüne geçersiniz.

Erkek Kedi Kısırlaştırması
Erkek Kedi Kısırlaştırması

Erkek Kedi Kısırlaştırma Operasyonu

Erkek kedi kısırlaştırma dişi kedilere göre daha kısa ve az risklidir. Dişi kedilerin kısırlaştırılması için rahim ve yumurtalarının alınması gerekirken erkek kedilerde testis alınmaktadır. Testisler dışarlıklı yapıda oldukları için de operasyon çok daha kolay tamamlanmaktadır.

Kısırlaştırılmasına karar verilen kedinin işlem öncesinde sağlık kontrolleri yapılmaktadır. Bu kontrolün amacı kedinizde başka hastalık olup olmadığını öğrenmektir. 12 saat önceden kedi mama almayı bırakmalı ve en az 8 saat önceden de su içmeyi bırakmalıdır. Operasyon için bu nokta şart olarak kabul edilir. Operasyon esnasında kedinin ihtiyaç duyacağı besinler serum ile kendisine verilmektedir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Operasyonu
Erkek Kedi Kısırlaştırma Operasyonu

Operasyon öncesinde işlem yapılacak olan genital bölge tüylerden arındırılması için tıraşlanmaktadır. Kediye sonrasında anestezi yapılır ve uyumasından sonra operasyon başlar. Testislerin bulunduğu bölgeye çizik atılır ve oluşan keseden testisler dışarıya çıkarılarak uzaklaştırılır. Testislere bağlı olan damar ve kanallar da bağlanarak işlem tamamlanır.

Erkek kedilerdeki operasyon dişi kedilerdeki gibi dikiş gerektiren bir operasyon değildir. Operasyon batikon ile temizlenmiş olan kesenin iç tarafı ve sprey ile temizlenen dış tarafı ile operasyon sonuçlanmaktadır. Avcılar PatiKule Veteriner Kliniği kediniz için sorunsuz şekilde kısırlaştırma hizmeti sağlamaktadır.

Kısırlaştırma Sonrasında Dikkat Edilecekler

Erkek kedi kısırlaştırma dişilere göre daha kolay geçse de yine de operasyon sonrasında kedinizin sağlığına dikkat etmelisiniz. Eve getirdiğiniz kedinizin uyku ve dinlenme süreci önemlidir. Bu yüzden rahat edeceği, korku veya kaygı duymayacağı ortamında olmalıdır. Veteriner hekimin tavsiyesiyle verilen antibiyotik tedavisine de devam edilmelidir.

Kediniz kendisine geldikten sonra oluşan yara kendisine yabancı geleceği için yarasını yalamaya çalışacaktır. Ancak yaranın enfeksiyon kapmaması için kedinizin operasyon yapılan bölgeyi yalaması engellenmelidir. Bunun için kendisine yakalık takılabilir. Operasyon sonrasında metabolizması da bir süre yavaşlayacağı için kilo almasını engelleyecek beslenme uygulanmalıdır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir