Kedi Köpek Kavgası

Kedi Köpek Kavgası

Kedi köpek kavgası çizgi filmlerden şarkılara kadar pek çok alanda popüler bir kültür ögesi olarak kabul görüyor. Aslında kediler ve köpeklerden birbirlerinden nefret etmezler. Yani her zaman birbirlerini gördüklerinde kavga edecek durumları oluşmaz. Ancak kişiliklerinin farklı olması bazen çatışma yaşamalarına sebep olabilir.

Kedi ve Köpekler Neden Kavga Eder?

Kedi köpek kavgası her zaman mutlak şekilde görülmez. Kedilerin ve köpeklerin günlük yaşamlarını farklı sürdürmelerini sağlayan kişilikleri vardır. Bu “kişilik” ise kendilerinin kökenleri ile ilgilidir. Kurtlardan gelen köpekler içgüdüsel olarak sürü halinde avlanma ve hayatta kalmak için saldırganlaşma eğilimine sahiptir. Kedilerin ise köklerinde güçlü avcı genleri bulunur fakat onlar yalnız başına avlanmayı seçerler. Bu yalnızlık hatta kedilerin tamamen başlarına buyruk olmalarını ve insanlara bile çok zor güvenmelerini sağlar.

Kedi ve Köpek
Kedi ve Köpek

Bu durumda kedi ve köpeklerin beden dillerini farklı kurmaları ve okumaları aralarındaki çatışmanın da temel nedenidir. Örneğin köpekler kedilere göre çok daha oyuncudur ve yemeyecekleri canlıları bile sırf eğlence olsun diye kovalayabilir, onunla eğlenebilirler. Ancak kediler avcı güdülerini tatmin etmek için ancak bir şeyin peşine düşerler ve onu yemeseler bile öldürmeyi seçerler. Esasında kedilerin çeşitli pet oyuncakları ile oynarken verdikleri görüntü oyun değil, o nesneyi avlama çabasıdır.

Köpek, bir kediye eğlenmek için koştuğunda kedi bunu tehdit olarak algılar ve ya kaçar ya da saldırgan şekilde karşılık verir. Başka bir örnek; köpekler kuyruklarını mutlu olduklarında dik tutarak sallar ancak kediler ise kızgın olduklarında kuyruklarını dik tutarlar. Köpek ise bunu eğlence işareti olarak algılayabilir ve kediye karşı koşma hareketleri yapabilir.

Kedi ve Köpek
Kedi ve Köpek

En yaygın kedi köpek kavgası nedeni ise türler arasındaki rekabettir. Kedi ve köpek özellikle sokakta yaşadıklarında bulabilecekleri besin kaynaklarının kısıtlı olduğunu bilirler ve bir besine denk geldiklerinde onu başkalarına kaptırmak istemezler. Kedi ve köpekler genellikle besin çıkarları söz konusu olduklarında kavgaya tutuşurlar ve buradaki amaç da besine sahip olma istekleridir.

Kedi köpek kavgası özellikle kedi tarafında hayati sonuçlara yol açabileceği için böyle acil bir durumda PatiKule  7/24 Acil Veteriner hizmetlerinden yararlanılmalı ve tedavi sağlanmalıdır. Çünkü kediler için travma durumları ölümle sonuçlanabilir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir