Ginepig Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İndeks: 

Ginepig Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ginepig bakımı özellikle farklı evcil hayvan beslemek isteyenler için merak ediliyor. Kendisine özgü sevimli görünümü ile birlikte Ginepig, son dönemlerin popüler evcil hayvanları arasında yer alıyor. Alışılmış evcil hayvanların yanında farklı bir görünüm sağlayan bu sevimli hayvanın bakımı da oldukça kolay.

Ginepig Nedir?

Evde Ginepig bakmak isteyenler bu türün ne olduğunu merak etmektedir. Ginepig; Guinea Pig veya Gine Domuzu adıyla da tanınan bir kemirgen türüdür. Domuz ismi verilmesi, domuz olduğu anlamına gelmemektedir. Domuz ile bir bağlantısı olmayan kemirgendir. Kökeninin Orta Amerika ve Güney Amerika’ya dayandığı bilinmektedir. Evde beslemeye çok uygun bir canlıdır. Diğer canlılara göre oldukça korkak ve çekingendir. Dikkatli şekilde ev ortamına alıştırılması gerekmektedir.

Ginepig Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Ginepig Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ömürleri, akrabaları olan canlılara kıyasla daha uzundur. 12 ila 15 yıl yaşayabilmektedir. Pek çok hayvan gibi Ginepigler de oyun oynamayı seven, sosyal canlılardır. Cinsiyetlerine göre kiloları değişkenlik göstermektedir. Erkek olanları 900-1200 gram ağırlığındadır. Dişileri ise 700-900 gram ağırlığındadır. 20-40 cm aralığında değişen boyları vardır.

Ginepig Özellikleri

Ginepig özellikleri evde Ginepig bakmak isteyen insanların merak konusudur. Ginepigler özellikleri açısından diğer kemirgenlere göre daha farklıdır. Çok ürkek canlı olan Ginepig, sese karşı çok duyarlıdır. Yüksek ses; telaşa ve stres yapmasına sebep olmaktadır. Ginepiglerin kalbi, telaşlanmayı ve aşırı stres yapmayı kaldıramaz. Yüksek sesli ortam, Ginepiglerin ölümü ile sonuçlanabilir. Oyun oynamayı çok seven bir türdür. Enerjik yapıları vardır. Oburluğa varacak kadar yemek yemeyi severler. Isırma ve saldırma huyları hiç yoktur. Fakat yemek yerken, eğer yemek elle veriliyorsa, heyecandan ve mutluluktan yanlışlıkla el ısırma davranışını gösterebilmektedirler. Bu istemsizce yaptığı bir davranıştır. Bu yüzden uzaktan yemek vermek gerekir. Saldırgan değillerdir fakat erkek Gine Domuzları kavgacı yapıya sahiplerdir. Her türlü meyve ve sebzeyi ayırt etmeden yemeyi severler.

Alışana kadar ürkek tavırlar sergileyen Ginepigler alıştıktan sonra ilgiye doymazlar. Acıktıklarında özel sesler çıkararak sahiplerine bilgi verirler. İdrarının ve dışkısının kokmaması onları evde beslemek isteyenler için avantajdır. Diğer kemirgenlerden farklı olarak her şeyi kemirme davranışı göstermezler. Bu yüzden hayvan sahiplenmek isteyenlerin tercih sebebi olurlar. Korkak ve sakin yapıları alışma sürecini biraz uzatsa da alıştıktan sonra sahiplerine çeşitli ilgi gösterici davranışlarda bulunurlar.

PatiKule ile birlikte Ginepig gibi evcil hayvanlarınıza da her türlü sağlık ve bakım desteği alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir