Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi

İndeks: 

Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Yavru kedilerde tuvalet eğitimi, özellikle de ilk defa kedi sahiplenmeyi düşünen kişiler tarafından merak edilmekte olan bir konudur. Yavru kediler için tuvalet eğitimi çok önemlidir. Birçok kedi tuvalet eğitimini annelerinden öğrenir. Anne kedi yavrularına kum kutusunun nasıl kullanılacağını ve kum kutusuna nasıl dışkılanacağını öğretir. Aynı zamanda, kediler içgüdüsel olarak idrara çıkmak ve dışkılamak için kuma ihtiyaç duyarlar. Ayrıca dışkılamadan sonra kanıtları örtmek için içgüdüsel bir şekilde dışkılarının üzerini kumları ile kapatırlar.

Ancak bazı kediler dışkılarının üzerini kapatmayı ve kumu eşelemeyi bilmezler. Bunun nedeni ise kedinin tuvalet eğitimi almamış olmasıdır. Yani bu kedi annesinden kedi tuvalet kutusunun nasıl kullanılacağını tam olarak öğrenmemiş veya kavrayamamıştır. Bu noktada yavru kedi tuvalet eğitimi verilmesi gerekli olacaktır.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Yeni sahiplendiğiniz kediyi hazırladığınız kedi tuvaletine yaklaştırarak zararlı bir şey olmadığını ona aktarmalısınız. Kedinin tuvaletin her köşesini koklamasına izin vererek kedinin bu kokuyu tanımasına müsaade etmelisiniz. Daha snrasında kediniz muhtemelen kendisi tuvaletin içerisine girmeye çalışacaktır. Onun kumları eşelemesine yardımcı olmalı ve bu noktada tuvaletini yapmasını sağlamalısınız. Kedi tuvalet içerisinde bir süre kaldıktan sonra artık öğrenecek ve alışmaya başlayacaktır.

Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi
Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Yavru kediye tuvalet eğitimi verme aşamalarında kedinizi özellikle mama yedikten ve su içtikten sonra da tuvalet kabının içerisine bırakmanız önerilmektedir. Buna ek olarak kediniz tuvaleti kullandığında ona ödül maması ya da bir oyuncak vererek onu ödüllendirmelisiniz. Bu sayede davranışının olumlu bir şekilde pekişmesine yardımcı olursunuz.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi Temizlik ve Bakım

Kedilerde tuvalet eğitimi noktasında temizlik ve bakım konusu da büyük önem arz ediyor. Kedi tuvaletini temiz tutmak için günde bir kez temizlemeniz gerekir. Temizlik için bir kum küreği kullanılabilir. Tüm kumu tamamen değiştirmek istiyorsanız, tuvaleti dezenfekte etmelisiniz. Tuvalet sabun, su ve beyaz sirke ile kolayca temizlenebilir. Çamaşır suyu gibi reçetesiz satılan tehlikeli dezenfektanlar, kedinize zarar verebilecek sert kimyasallar içerir.

Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi
Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kediniz tuvalet kutusu dışında herhangi bir yere dışkılıyorsa, bölge hemen temizlenmelidir. Aksi halde kediniz daha farklı pek çok yere dışkılamaya devam edecektir. PatiKule veteriner hizmetleri ile yavru kedinizin sağlığı için gerekli olan eğitimlerde destek alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir