Muhabbet Kuşu ne kadar yaşar?

İndeks: 

Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar?

Muhabbet kuşu kaç yıl yaşar sorusu özellikle muhabbet kuşu sahiplenmek isteyenler tarafından merak ediliyor. Evcil hayvanınız için birlikte yaşayacağınız süreyi hesaplamak onunla geçireceğiniz anları planlamak açısından önemlidir. Ev veya çeşitli işyerlerinde en çok tercih edilen evcil hayvanlardan olan muhabbet kuşlarının ise sanılanın aksine ortalama ömürleri fazladır.

Muhabbet Kuşları Ne Kadar Yaşar?

Muhabbet kuşu kaç yıl yaşar sorusu için doğa ve ev ortamı için farklı süreleri vermek mümkündür. Temel olarak küçük papağan türü olarak bilinen bu kuşlar doğada yabani şekilde yaşayabilirler. Doğada yaşayan bu kuşların ortalama ömürleri ev ortamında yaşayanlara göre kısadır. Çünkü yeterli besin bulamamak, mevsimsel su oranlarının değişimi, yırtıcıların saldırıları gibi etmenler ömürlerini kısa tutar.

Muhabbet Kuşu ne kadar yaşar?
Muhabbet Kuşu ne kadar yaşar?

Genelde yaban ortamda yaşayan muhabbet kuşları 4 yıl yaşamaktır. Kısa yaşam süreleri ise vahşi muhabbet kuşlarının 1 yaşında üremeye başlamalarına yol açar.

Evcil muhabbet kuşlarının ortalama yaşam süreleri ise yabandaki akranlarına kıyasla çok daha uzundur. Sağlıklı bakılan evcil bir muhabbet kuşu ortalama 8 yıl yaşayabilir. Bu süre çok iyi bakım ile 12 yıla kadar çıkabilmektedir. Bu yüzden evcil muhabbet kuşları uzun ömürlü olarak kabul edilir.

Muhabbet Kuşunun Uzun Ömürlü Olması İçin Yapılacaklar

Muhabbet kuşu kaç yıl yaşar sorusuna uzun ömürlü şekilde yanıt vermek için belirli noktalara dikkat edebilirsiniz. Beslenmeleri ömürleri üzerinde doğrudan etkilidir. Bu yüzden de dengeli ve yeterli beslenme sağlanmalıdır. Muhabbet kuşları için hazırlanan yemler kaliteli olduklarında ihtiyaç duyulan tüm besin ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Ayrıca arada meyve ve sebzeleri de beslenmelerine dahil etmek vitamin alarak bağışıklık sistemlerini de güçlendirmek için yararlı olacaktır.

Muhabbet Kuşu nasıl beslenir?
Muhabbet Kuşu nasıl beslenir?

Genel sağlık kontrollerinin düzenli yapılması ve veteriner hekim kontrolünde olması olası hastalıklara karşı da koruma sağlar. Bu bakımdan PatiKule Veteriner Hekim tarafından düzenli kontrol talep edebilirsiniz.

Özellikle kuşlar çok çabuk hastalandıkları için hastalıklarını takip etmek ve başlangıç aşamasında tedavi ettirmek sağlığını genel olarak korumaya yardımcı olacaktır. Veteriner kontrolünde tutulan muhabbet kuşları, tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi hastalıklara karşı daha korunaklı olur. Bu da ömürlerini uzatan etmenler arasındadır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir