Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

İndeks: 

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı normal koşullarda biraz zordur. Genelde kedi veya köpeklerdeki gibi muhabbet kuşlarının cinsiyeti ilk bakışta anlaşılmaz. Sahiplendiğiniz muhabbet kuşunun veya yavruların cinsiyetini belirlemek istiyorsanız dikkat edeceğiniz birkaç nokta bulunuyor.

Muhabbet Kuşu
Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı Belirleme

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı yapmak için farklı yöntemler bulunuyor. İlk ve etkili yöntem; gagalarında bulunan ve cere adıyla anılan bölgedeki renk kontrolüdür. Cere kısmı gaga ve burnun birleştiği noktadır. Cere eğer açık mavi, beyaz, krem veya mor renklerini taşıyorsa dişi, tamamen pembe ya da mor tonlarındaysa erkektir. Cereden cinsiyet ayrımı genelde doğru sonuçlar verir.

Yavru muhabbet kuşları için hemen cinsiyet ayrımı bu yöntemle yapamazsınız. 6 aylık olduklarında yetişkinlik dönemlerine giren muhabbet kuşları cere bölgelerinde renk farklılığı göstermeye başlar. Bu dönemden sonra cere rengi oturmaya başlar. Dolayısıyla yetişkin bir muhabbet kuşunun cere kısmı beyaz, açık mavi veya mor tonlarında olacaktır. Çiftleşme döneminde ise dişi muhabbet kuşlarının cere rengi kahverengi tonlara dönüşür.

Muhabbet Kuşları Familyası
Muhabbet Kuşları Familyası

Eğer bu yöntem cinsiyeti belirlemek için yeterli olmuyorsa bu durumda davranışlarına göre de cinsiyet belirleyebilirsiniz. Dişi muhabbet kuşları erkeklere oranla daha hareketsiz ve sabit dururlar. Erkek muhabbet kuşları uzun öter, ötme esnasında ise başlarını sallar.

Dişiler genelde ötmez ve öttüklerinde de bu çok kısa sürer. Erkekler kafes içinde veya dışında sürekli hareket ederler, sürekli olarak dolaşırlar. Cinsiyet ayrımını hareketlere göre yapmak için kuşunuzu iyi gözlemlemeniz gerekir. Avcılar PatiKule Veteriner Kliniği yardımıyla da kuşunuzun cinsiyetini belirleyebilirsiniz.

Cere Rengi Hakkında Dikkat Edilecekler

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı için cere rengini temel alacaksanız bu rengin bazı dönemlerde değiştiğini de bilmelisiniz. Üreme dönemlerinde cere rengi değişecektir. Yetişkin bir muhabbet kuşunda cere rengi kahverengi tonlarında olurken dişi ve üremeye hazır kuşta renk koyulaşır ve kuru bir görünüm alır.

Erkek kuşlarda ise cere rengi koyu mavi tonlarındadır fakat renk sağlık ve hormon durumuna göre de değişebilir. Bu yüzden cere renginden hareketle cinsiyet ayrımı yapacaksanız kuşunuzun üreme döneminde olup olmadığını da göz önünde tutmalısınız.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir