En Çok Sevilen Köpek Cinsleri

İndeks: 

En Çok Sevilen Köpek Cinsleri

Köpek cinsleri görünümlerine, huylarına, yaşam sürelerine ve sahiplenme amaçlarına göre değişiyor. Köpekler, kedilerden farklı olarak günlük yaşamda fayda amaçlı da kullanılabilir. Örneğin bir yerin bekçiliğini yapabilirler veya görme engelli olan insanlara yürüyüşlerinde yardım edebilirler. Bu yüzden özelliklerine göre pek çok tercih edeceğiniz köpek cinsi bulunuyor.

Shih Tzu

En sevimli köpek cinsleri arasında ilk sırada gelen Shih Tzu görünümü ile herkesin beğenisini kazanıyor. Oldukça zeki ve akıllı olan bu köpek tam bir ev köpeğidir. Gerek küçük boyutu gerekse de sevimli bakışları ile evinizde size iyi bir arkadaş olabilir. Bakımı da kolay olması sayesinde size zorluk yaşatmayacaktır.

Shih Tzu
Shih Tzu

Chihuahua

Evde bakılan köpekler arasında popüler olan Chihuahua çok küçük boyutu ile kucağınızda rahatça taşıyabileceğiniz bir tür. Boyu küçük olmasına karşılık zeki ve atletik yapıya sahip olan bu köpekler iyi bir eğitim ile çok daha akıllı hale gelebilirler. Çocuklar ve kedi gibi diğer evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşırlar.

Chihuahua
Chihuahua

Dakhund

Sosis köpeği olarak da bilinen bu tür gövde yapısının sosisi andırmasından dolayı bu şekilde anılmaktadır. Av köpeği olmasına rağmen ev ortamında da rahatlıkla yaşayabilir. Özellikle çocuklu ailelerin en iyi arkadaşlarından birisidir. Küçük vücut yapısına karşılık son derece zeki olan Dakhundlar sahiplerine de son derece sadıktır.

Dakhund
Dakhund

Alman Kurdu

Alman kurtları ev içi, bahçe ve daha büyük alanlarda bakılmaya uygundur. Genelde bekçilik güdülerine sahip olsalar da ev ortamında yetiştiklerinde tamamen evcil olurlar. Zeki ve çevik yapıları ile evinizin neşe kaynağı olabilirler. Özellikle eğitim konusunda da zorluk çıkarmazlar.

Alman Kurdu
Alman Kurdu

Golden Retriever

En çok sevilen köpek cinsleri arasında yer alan Golden Retriever sevimli görünümü, saldırgan olmayan yapısı ve zeki oluşuyla popülerliğini koruyor. Her zaman kendisine güvenen, sahibini seven ve akıllı kişiliği ile bilinen bu köpek türü diğer evcil hayvanlarla da çok iyi şekilde anlaşabilir. Sevimli görünümü ve tüyleri ile birlikte tüm ev sakinlerinin sevgisini kazanacaktır.

Golden Retriever
Golden Retriever

Tercih edeceğiniz köpek cinsi ne olursa olsun her zaman ona iyi bir bakım ve tedavi sunmayı da unutmamalısınız. Bu kapsamda köpeğinizin sağlık ve bakım ihtiyaçlarının karşılanması için Ispatakule PatiKule Veteriner Kliniği tarafından sunulan hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Kaynak: Köpek ırkları listesi için Vikipedi’den daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir