Kedi Sahiplenme

İndeks: 

Kedi Sahiplenme

Kedi sahiplenme sonrasında evinize sevimli dostunuzu getirdiğinizde onun yeni evine alışması için biraz zaman tanımalısınız. Kediler, akıllı canlılardır ve yeni ortamlara kolay şekilde uyum sağlayabilirler. Fakat onun uyum sağlayabilmesi için çeşitli kolaylıklar sunabilirsiniz.

Yeni Kedi Sahiplenmek
Yeni Kedi Sahiplenmek

Kediler Yeni Eve Nasıl Alıştırılır?

Kedi sahiplenme sonrasında evinize getirdiğiniz kedinizin önceliği kendisini güvende hissetmesidir. Kendilerini koruma güdüsünü fazlaca taşıyan kediler, rahat hissetmek için de ortamlarının güvenli olduklarından emin olmak isterler. Bu yüzden kedinizi kafesinden çıkarıp eve bıraktıktan sonra evin sessiz olmasına, evde başkaları varsa ani hareketler yapmamalarına ve kedinizin etrafı tanımasına izin vermelisiniz.

Kediyi Yeni Eve Alıştırma Adımları

Kedinizi taşıma kafesinden çıkardıktan sonra meraklı bir şekilde etrafını öğrenmek isteyecektir. Bu yüzden tüm alanlara girip çıkmasına izin vermelisiniz. Bu sayede kendisine tehdit oluşturacak bir şeyin olmadığını anlamalıdır. Örneğin bir odaya girmesine izin vermiyorsanız kediniz bu durum yüzünden kendisini rahatsız hissedecek ve güven duygusu geliştiremeyecektir.

Kedi
Kedi

Özellikle kediler heyecanlandıklarında çok susarlar. Muhtemelen kedinizi eski sahibinden aldıktan ve taşıma kafesi ile yeni evine getirdiğiniz sürede kediniz çok heyecanlanacaktır. Bu da normalden daha fazla susamasına yol açacaktır.

Susuzluğunu gidermesi için birkaç noktada su kabı olmalıdır. Bunun yanında acıkmış da olabileceği için yine birkaç farklı noktaya mama kabı bırakmalısınız. Eğer sahiplendiğiniz kedi yavruysa ilk başta su içmek ve mama yemek istemeyebilir. Böyle bir durumda onu zorlamak yerine kendi haline bırakmanız daha iyi olacaktır. Genelde 24 saat içinde mama ve su kabına alışacaktır. Ancak 24 saati geçen sürelerde kediniz hâlâ mama yemiyor ve su içmiyorsa bu durumda sağlığında bir sorun olabileceği için acil veteriner kliniğinden yardım alabilirsiniz.

Kediniz Ne Zaman Eve Alışır?

Kedi sahiplenme için en önemli nokta deneyimdir. Daha önceden kedi bakımında deneyimli olanlar evlerine yeni kedilerini getirdiklerinde bu sürecin kısa süreceğini ve yeni kedilerinin eve çabuk uyum sağlayacaklarını bilirler.

Ancak ilk kez kedi sahiplenmiş olanlar ilk zamanlarda kedilerinin çok hareketli olmamasına, bir yerlerde saklanmalarına veya kendilerinden uzak durmalarına anlam veremeyebilir. Bu tür durumların geçici olduğunu ve kedinizin yeni evine alışması için zamana ihtiyacı olduğunu unutmamak sürecin her iki taraf açısından da sorunsuz tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir