Köpekler Neden Ulur?

İndeks: 

Köpekler Neden Ulur?

Köpekler neden ulur sorusu köpeklerle yaşayan herkesin aklından en az bir kez geçen bir sorudur. Köpeklerin yaygın şekilde gösterdiği davranışlar arasında yer alan uluma farklı nedenlere bağlı olarak gerçekleşir.

Köpek Uluması
Köpek Uluması

İlgi Çekme İsteği

Köpekler neden ulur sorusuna ilk olarak verilecek yanıt ilgi çekme isteğidir. Köpekler zeki hayvanlar oldukları için eğer daha önceki ulumalarında insanların kendilerine hızlı şekilde tepki gösterdiklerini görmüşlerse bunu daha sonrasında ilgi çekmek amacıyla yapabilirler.

Bölgeyi Sahiplenme

Köpeklerde uluma sebepleri arasında en yaygın olan neden bölge korumacılığıdır. Genelde bunu sokak köpekleri daha sık yapar. Uluma köpekler arasında bir iletişim olduğu için uluma sayesinde köpekler aralarında iletişim kurarlar. Bir köpek, sahip olduğu bölgeyi başka köpeklere anlatmak istediğinde ulur. Sadece köpeklere değil kendisine tehdit olarak gördüğü her şeye karşı uluma gösterebilir. Temeldeki amaç ise ulumanın yüksek sesi ile yabancıyı bölgeden uzaklaştırmaktır.

Köpeğiniz uluyorsa sağlık sorunu olabilir.
Köpeğiniz uluyorsa sağlık sorunu olabilir.

Sağlık Sorunları ve Psikoloji

Eğer evinizdeki köpeğiniz siz evde yokken uluyorsa bu durum sizi özlediğini, bir tür çağırdığı anlamına gelebilir. Köpekler evcil hayvanlar arasında insanlar ile en sıkı bağlar kuran canlılardır ve özellikle sahiplerine karşı büyük bir sorumluluk hissederler. Evden çıktınızda köpeğiniz uluyorsa bu durum sizi özlediğinden kaynaklanıyordur. Bu durum ayrılık kaygısı olarak adlandırılır.

Köpekler neden ulur sorusuna bir diğer yanıt da sağlık sorunlarıdır. Özellikle köpeğiniz bir neden yokken ulumaya başlamışsa bunu canının yandığı için yapma ihtimali oldukça yüksektir. Böyle bir durum köpeğinizi acil bir şekilde veterinere götürmek gerekir. Özellikle gece ulumaya başlamışsa geceleri de çalışan Ispartakule Acil Veteriner Kliniği’ne başvurarak sağlık kontrolünden köpeğinizi geçirebilirsiniz.

Uluma Halinde Ne Yapılır?

Köpeğinizin uluması ev içinde gerek ev sakinlerine gerekse de komşularınıza rahatsızlık verebilir. Ulumayı önlemek için ise bu duruma neyin sebep olduğu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Veterinerden bu konuda yardım istemeniz köpeğinizin uluma sebeplerini öğrenmeniz açısından kolaylık sağlayacaktır.

Anlık ya da kısa süren ve tekrarlanmayan ulumalar içinse kaygılanmanıza gerek yoktur. Köpekler bazı zamanlarda anlaşılmaz olabilirler ve böyle anlarda onları kendi hallerine bırakmak en iyi seçenek olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir