Evde Hamster Beslemek

İndeks: 

Evde Hamster Beslemek

Evde hamster beslemek alışılmış evcil hayvanların dışında evcil hayvan bakmak isteyenlere hitap ediyor. Evcil hayvan sahiplenmek için sadece kedi, köpek ya da kuş almanız gerekmez. Hamsterlar da çok sevimli dostlar olabilir. Çok sevimli, tatlı ve uyumlu canlılar olan hamsterler evinize farklı bir hava katabilir. Aynı zamanda kendilerine özel alanları da olduğundan bakım açısından da zorluk çıkarmazlar.

Evde Hamster Bakımı
Evde Hamster Bakımı

Evde Hamster Bakılır mı?

Evde hamster beslemek bu canlıların sevimlilikleri ile birlikte iyi bir karar olabilir. Her yönüyle evde beslemeye uygun olan bu hayvanların beslenmeleri ve bakılmaları çok fazla özen gerektirmez. Özellikle küçük çocukların hayvan sevgisi ile tanışmaları için ideal özellikler taşır.

Hamsterların çeşitli akrobatik hareketler yapmaları, el ile verilen besinleri yemeleri ev sakinlerinin eğlenmesini sağlar. Pek çok evcil hayvan sevilmekten hoşlanmazken hamsterlar elde tutulmaktan hoşlanırlar. Hastalıklara karşı dayanıklı olan bu hayvan kedi ve köpeklerde olduğu gibi yıkama veya tarama gibi özel bakım da gerektirmez. Üstelik diğer evcil hayvanlar ile her gün ilgilenmek gerekirken hamster kendisine kurulan yaşam alanında birkaç gün kendi başına bırakılabilir.

Hamster Sahibi Olmadan Önce Dikkat Edilecekler

Evde hamster beslemek istiyorsanız belirli noktaları göz önünde tutmanız gerekiyor. Hamster yavruları genel olarak 4 – 5 haftalıkken annelerinin yanından ayrılır. Sunacağınız yaşam alanına en iyi şekilde uyum sağlaması için sahiplenmek için en ideal dönem de bu aralıktır. Yavru hamsterler insana kolay alışır ve çeşitli hareketleri de çok daha kolay şekilde öğrenebilir. Hamsterların ortalama yaşam süreleri de 3 yıldır. Bu yüzden ne kadar erken hamster alırsanız o kadar uzun süre zaman geçirebilirsiniz.

Yavru Hamster
Yavru Hamster

Cinsiyet tercihinde de iki cinsiyet de sahiplenilebilir. Ancak dişiler kızgınlık dönemlerinde normalden çok daha hareketli ve sinirli olabilir. Bu dönem her 4 günde bir tekrarlanır. Kızgınlık döneminde hamsterınızı elinize almakta zorluk çekebilirsiniz. Erkekler daha uysaldır.

Hamsterınızı sahiplendikten sonra onlar için özel üretilen yaşam alanlarını kurmanız yeterli olacaktır. Bu alanın içinde özel ağaç parçacıkları, iri kıyım talaş, su ve mama kabı ve oyuncaklar olması yeterlidir. Hastalıklara karşı dayanıklı olmalarına karşı hamsterınızda sorun olduğunu düşünüyorsanız bu durumda da PatiKule Veteriner Kliniği tarafından sunulan tedavi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir