İran Kedisi

İndeks: 

İran Kedisi

İran kedisi kendisine özgü görünümü ile diğer kedi türlerinden farkını ilk bakışta ortaya koyuyor. Kimilerine göre sevimli kimilerine göre ise mesafeli bir görünüşü bulunan İran kedileri aynı zamanda sevgi dolu kişilik yapısına sahiptir. Bu da ev ortamında bakmak için kendilerini öne çıkaran sebeplerden oluyor.

İran Kedisi Özellikleri

İran kedisi özellikleri ile diğer kedilerden farklılık taşıyan bir türdür. Her ne kadar isimlerinden dolayı İran kökenli oldukları sanılsa da kesin olarak kökenleri hakkında bilgi yoktur. Genel kabul gören bir inanışa göre ise 17’nci yüzyılda bugünkü İran topraklarına giden Batılı gezginler, İran’da uzun tüylü kedilere rastlıyorlar ve bunları sahiplenerek Avrupa’ya getiriliyorlar. O zamandan beri de isimleri “İran” olarak anılıyor.

İran Tüylü Kedisi
İran Tüylü Kedisi

Bu kedilerin en belirgin özelliği burunlarının basık olmasıdır. Gözleri de iri yapıdadır. Kulakları ise küçük ve öne doğru hafif eğimlidir. Kısa bacakları ise gövdelerinin yere yakın olmalarını sağlar. Uzun tüyleri de yine karakteristik özellikleri arasındadır. Tüyler aynı zamanda sık ve yumuşaktır. İri ve heybetli bir görünüme sahip olan bu kedilerin ortalama ağırlıkları 8 kiloya kadar ulaşabilmektedir.

Kişilik özellikleri de evde İran kedilerinin bakımını kolaylaştırıyor. Son derece zeki ve çabuk öğrenen yapıda olan bu kediler, sahipleri ile çok iyi anlaşabilir. Eğitilmeye yatkın olmaları sebebiyle de farklı eğitimleri almaya uygundurlar.

İran Kedisi
İran Kedisi

Görüntülerinin aksine son derece sakin ve uysal olmaları da ev ortamında rahatlık sağlar. Genel olarak hastalıklara karşı dirençli olmalarının yanında iyi bir bakımla ortalama yaşam süreleri de 15 yıla kadar çıkabilmektedir. Avcılar veteriner hizmetleri sunan PatiKule sayesinde İran kediniz için özel belirlenecek bakım ve tedavi yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

İran Kedileri Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İran kedisi ev ortamında bakmak için uygun yapıdadır ancak küçük çocuklar ile anlaşamayabilir. Çünkü bu kediler yaşam alanlarında sakinlik isterler ve çocukların sürekli kendileriyle oynamak istemelerinden hiç memnun kalmazlar.

Aynı zamanda uzun tüylü yapıda oldukları için de bebeklerin olduğu evlerde bakımları da alerji gibi sorunları oluşturabilir. Başka kedilerle de genelde anlaşmaya meyillidirler ama yaşam alanlarının işgal edilmesinden de hoşlanmazlar.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir