Böcek İlaçlama Evcil Hayvanlara Zarar Verir mi?

İndeks: 

Böcek İlaçlama Evcil Hayvanlara Zarar Verir mi?

Evcil hayvanlara zarar verir mi noktasında böcek ilaçlama yaptırmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Yaşam alanındaki böceklerin temizlenmesi için yapılan böcek ilaçlama, kimyasal gazlar içerdiğinden evcil hayvanlara zarar verebilir.

Böcek İlaçlama Evcil Hayvanlara Zarar Verir mi?
Böcek İlaçlama Evcil Hayvanlara Zarar Verir mi?

Böcek İlaçlama Neden Zarar Verir?

Sadece evcil hayvanlara zarar değil insanlar için de böcek ilaçlama zararlı sonuçlar doğurabilir. Çünkü böcek ilaçlama esnasında böceklerin hızlı şekilde öldürülmesi için zehirli kimyasallar kullanılmaktadır. Bu gazlar genel olarak böcekleri öldürecek kadar güçlüdür ancak alanının tamamının ilaçlanması büyük bir gaz çıkışına yol açacağı için diğer canlılara da zarar gösterebilir.

Zarar konusunda çalışılacak böcek ilaçlama firmasının kullanacağı kimyasallar göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle düşük kalitede kimyasal kullanan firmalar etrafa daha fazla zararlı gazların yayılmasına yol açabilir.

Kalitesiz ilaçlar ve doğru şekilde ayarlanamayan doz evcil hayvanlar ve insanlar için zarar oluşturabilir. Üstelik sadece ilaçlama esnasında değil, bu türden ilaçlar sonrası için de çeşitli riskler taşır.

Böcek İlacı kedileri zehirler mi?
Böcek İlacı kedileri zehirler mi?

Ancak doğru doz ayarında yapılan, kaliteli ilaç kullanan ilaçlama işlemlerinde zarar görme olasılığı oldukça düşüktür. Böcekler için yapılan ilaçlama işleminde kullanılan ilaçlar böceklerin türlerine göre belirlenmektedir.

Her ilacın da etkisi farklı olduğundan tercih edilecek olan ilacın içeriğine göre zarar durumu net olarak tespit edilebilir. Bunun yanında sadece böcekler için değil, fare gibi haşereler için ilaçlama yapılacaksa fareler için daha güçlü ilaçlar kullanılacağından bunların zarar gösterme olasılıkları daha yüksektir.

İlaçlama İçin Ne Yapmalı?

İlaçlama işleminin evcil hayvanlara zarar vermemesi için öncelikle ilaçlama yapacak firma ile bu konuda konuşulmalı ve bilgi alınmalıdır. Firmanın bu konudaki önceki deneyimleri de göz önünde tutulmalıdır.

Ayrıca her ihtimale karşı ilaçlama yapılacak olan alandan evcil hayvanlar; kuş, kedi ve köpek uzaklaştırılmalıdır. İlaçlama sonrasında da bir süre bu alana evcil hayvanlar sokulmamalıdır.

Zehirlenme ciddi sonuçları olan bir durumdur ve eğer böyle bir durum olursa PatiKule Veteriner hizmetlerinden yararlanarak acil müdahale edilmesini sağlayabilirsiniz. Zehirlenmelerde ilk anlar çok önemli olduğundan ve devamında hayati risk oluşturacak sonuçlar doğabileceğinden zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde vakit kaybetmeden veterinere başvurmalısınız.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir