Kedilerde İç Kanama Anlama Yöntemleri

İndeks: 

Kedilerde İç Kanama Anlama Yöntemleri

Kedilerde iç kanama tehlikeli durumlara yol açabilir. Genel olarak travmaya bağlı olarak görülen iç kanama ciddi bir sağlık sorunu olduğu için zaman kaybetmeden müdahale edilmelidir. Travmatik kazalar sonrasında genelde dalak ve karaciğer gibi organlarda hasar oluşur. Ancak şiddetli travmalarda başka organlar da zarar görebilir.

Kedilerde İç Kanama Nedenleri

Kedilerde iç kanama genel olarak travmaya bağlı olarak görülür. Özellikle düşme, araba çarpması veya herhangi bir eşyanın altında aniden kalma gibi durumlar travmaya yol açabilir. Kedilerin karın boşluğu büyük olduğu için bu bölgede çok fazla miktarda kan birikebilir ve biriken kan da kedinin şoka girmesine yol açabilir.

Kedilerde İç Kanama Anlama Yöntemleri
Kedilerde İç Kanama Anlama Yöntemleri

Travma dışında sağlık sorunları da iç kanamaya yol açabilir. Fakat hastalıklara bağlı olarak gelişecek iç kanama travmaya göre daha yavaş bir seyir izler. Karın bölgesinde biriken kan vücut tarafından emilir ve bu yüzden de kanama gerçek miktarından daha az gözükür. Ülser ve hematom gibi hastalıklar hastalığa bağlı olarak iç kanamanın görülmesinde ana etmendir. Travmaya bağlı olarak gelişen iç kanamalar kadar bu durumlar acil müdahale gerektirmese de yine de zaman kaybetmeden PatiKule Veteriner Kliniği’nden veteriner hekim muayenesi yaptırmalısınız.

Kedilerde İç Kanama Nasıl Teşhis Edilir?

Kedilerde iç kanama acil müdahale gerektirir ve özellikle travma yaşanmışsa vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurulmalıdır. Şayet omurga yaralanması veya kemik kırılması gibi durumlar varsa kemiklerin organlara zarar vermemesi için kedinizi sabit tutarak veterinere getirmelisiniz. Veterinerde yapılacak olan muayene ile birlikte kedinizde ne sorunu olduğu tespit edilecektir. Bu durumda öncelikli amaç kanama yerinin tespit edilmesi ve kanamanın durdurulmasıdır. Bunun için cerrahi müdahale gerekecektir.

Kedi Check-up
Kedi Check-up

Travmalardaki gibi hızlı gelişen kanamaların yanında yavaş gelişen kanamalarda ise kanamaya neyin sebep olduğunun tespiti için çeşitli tahliller yapılacaktır. Kedinizdeki mevcut sağlık sorunlarını bu aşamada belirtmeniz teşhisin daha hızlı şekilde yapılmasını sağlar. Tüm kan tahlillerinin yapılması sonucunda kedinizde iç kanama nedeni tam olarak anlaşılacaktır. Kan tahlilinin yanında kanamanın tespit edilmesi için röntgen ve ultrason gibi yöntemler de kullanılmaktadır. Bu yöntemler ile kanama nedeni tespit edildiğinde tedavi başlayacaktır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir