Kedim Oyun Oynamıyor

İndeks: 

Kedim Oyun Oynamıyor

Kedim oyun oynamıyor diyorsanız kediniz ile eğlenemediğiniz anlar yaşıyorsunuz demektir. Aslında kediler, köpeklere kıyasla çok daha az oyun oynama eğilimi gösterirler. Özellikle yetişkin kedi sahiplendiyseniz yetişkin kedilerin oyun konusunda isteksizlikleri çok fazla olur. Ancak önceden kediniz oyun oynamayı seviyorsa ve artık daha az oynuyor veya hiç oynamıyorsa bu durumda ters giden bir şeyler söz konusudur.

Kediler Neden Oyun Oynamaz?

Kedim oyun oynamıyor dediğiniz durumlar için kedinizi yakından gözlemlemek neden oynamadığını tespit etmeniz için yardımcı olabilir. Kedinizin oyun oynamamasına dair en önemli etmen sağlık sorunu yaşama ihtimalidir. Çünkü kedilerde sağlık durumu ile aktiviteler doğrudan bağlantılıdır. Sağlıklı bir kedi gezmekten, etrafı keşfetmekten, koşmaktan ve oyun oynamaktan hoşlanır.

Kedim Oyun Oynamıyor
Kedim Oyun Oynamıyor

Sağlıklarında sorun olan kediler ise hareket etmemeyi seçerler ve genel olarak yatarlar. Özellikle yaş sebebiyle de ortaya çıkan etmenler kedilerin hareketlerinde kısıtlamalara sebep olur. Bu bakımdan şayet kediniz yaşlanıyorsa oyunlara katılımında azalma olması normaldir. Bunun yanında kediniz yaşlı değilse ve oyun oynamıyorsa sağlında sorun olabileceği için mutlaka bir acil veteriner yardımı almanız iyi olabilir.

Sağlık dışında bir diğer etmen iç güdülerin tetiklenmesine bağlıdır. Kediler avcı hayvanlardır ve oyun esnasında aslında avlanmayı taklit ederler. Bu yüzden de kedinizin seveceği yani avcı iç güdülerini harekete geçirici oyunları tercih etmelisiniz.

Stres de kedinizin oyun oynamamasında etkilidir. Kedilerde stres pek çok davranış değişikliğine yol açar ve bu değişiklikler de bir anda görülür. Eğer kediniz kendisini baskı altında hissediyorsa oyun oynamak istemeyecektir, bu durumda da stres yaratan durumu ortadan kaldırmalısınız.

Kedi
Kedi

Kediniz ile Keyifli Oyun Önerileri

Kedim oyun oynamıyor demek istemiyorsanız bu durumda kedinizin seveceği oyunlara öncelik vermelisiniz. Bunun için kendisini harekete geçirici eşyaları kullanabilirsiniz. Örneğin kurmalı hareket eden ve tercihen fare görünümündeki oyuncaklar kedinizin harekete geçmek için can atacağı oyuncaklardır. Aynı şekilde bir ip yumağı da yine sizin de teşvikiniz ile saatlerce keyifle oynamasını sağlayabilir. Kediler özellikle kaybolan ve bir anda çıkan eşyalar ile oynanan oyunları çok severler ve bu sayede günlük egzersizlerini de karşılarlar.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir