Muhabbet Kuşu Ne Yer?

İndeks: 

Muhabbet Kuşu Ne Yer?

Muhabbet kuşu ne yer sorusu bu sevimli kuşu yeni beslemeye başlayanlar için en çok merak edilen soruların başında geliyor. Özellikle beslenmelerine dikkat edilmesi gereken hayvanlar olan muhabbet kuşları esasında etçil ve otçuldurlar. Bu bakımdan meyve ve sebzelerin yanında böcekleri de yiyebilirler. Ancak yabani olan muhabbet kuşları bu şekilde beslenirler, evcil olanlar et tüketmeyi tercih etmezler. Evcil hayvan sahiplenme düşünenler için muhabbet kuşları iyi bir başlangıç olacaktır.

Muhabbet Kuşları İçin Besin Tavsiyeleri

Muhabbet kuşu ne yer sorusuna eğer muhabbet kuşu evcilse sebze, meyve ve özel üretilen yemler şeklinde yanıt verilebilir. Dengeli ve sağlıklı beslenmeleri tüm canlı türlerinde olduğu gibi önemli olan muhabbet kuşları için hazırlanan yemlerin dışında verebileceğiniz farklı besinler de bulunuyor.

Çok farklı çekirdeği severek tüketen muhabbet kuşları, özellikle ay çekirdeğinden büyük keyif alırlar. Kabuklu şekilde yiyebildikleri için kuşunuzun yemliğine biraz çekirdek koymanız kendisini mutlu hissetmesini sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Ne Yer?
Muhabbet Kuşu Ne Yer?

Kuşunuzun protein almasını sağlamak istiyorsanız bu durumda da yumurta iyi bir seçim olacaktır. Yumurtanın sarı kısmından protein alırken akından ise kalsiyum alacaklardır. Yumurtayı verirken ise pişmiş olarak vermelisiniz. Yumurta çabuk bozulduğu için de kafeste ortalama en çok 2 saat civarında durmalıdır.

Meyve yemeyi çok seven muhabbet kuşları bu bakımdan farklı meyveleri afiyetle tüketirler. Bu meyvelerin başında ise çilek geliyor. Ancak meyve verirken ishal gibi sorunlara yol açmaması için çok dikkatli ve özenli davranmanız gerekiyor. Çilek çok az parça olacak şekilde verilmelidir. Çileğin yanında portakal, üzüm gibi meyveleri de verebilirsiniz. Kuşunuzun beslenmesi ile ilgili özel bir durum oluşuyorsa bu durumda da PatiKule Veteriner Kliniği size yardımcı olacaktır.

Muhabbet Kuşu
Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşunun Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

Muhabbet kuşu ne yer sorusuna yumurta, yeşil sebzeler, meyve ve çekirdek gibi kuruyemişler yanıt olarak verilebiliyor. Ancak kuşunuz için en önemli nokta beslenmesine özen göstermenizdir. Yetersiz ve dengesiz beslenme kuşunuzun sağlığının hızlıca bozulmasına yol açacaktır. Ayrıca muhabbet kuşları için özel olarak geliştirilen yemler kuşunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri almasını sağlayacaktır. Meyve, sebze ve diğer besinlerden kuşunuza vermeniz oranının ayarlanamaması sebebiyle tehlikeli olabileceği için hazır muhabbet kuşları yemlerini tercih edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir