Kedilerde İç Kanama Belirtileri Neler?

İndeks: 

Kedilerde İç Kanama Belirtileri Neler?

Kedilerde iç kanama belirtileri ve kanama genel olarak travmaya bağlı olarak gelişir. Araç çarpması veya yüksekten düşme gibi durumlar iç kanamanın temel sebepleri arasındadır. İç kanama tüm canlılarda olduğu gibi kediler için de ciddi bir sağlık sorunudur ve hızlı şekilde müdahale edilmelidir.

Kedilerde İç Kanama Belirtileri Neler?
Kedilerde İç Kanama Belirtileri Neler?

Kedilerde İç Kanama Neden Olur?

Kedilerde iç kanama travmaya bağlı olarak oluşur. İç organlarda yırtılmaya yol açan her türden durum iç kanama sebebidir. İç kanama son derece tehlikeli bir durumdur ve etkili bir şekilde tedavi edilmelidir.

En yaygın iç kanama sebepleri arasında fiziksel travma, sivri uçlu yabancı maddeler tarafından kesik, kanser, hematoma, ilaçlar, zehirlenme, enfeksiyon ilerlemesi, kedi lösemesi gibi durumlar bulunur. İç kanamanın tedavisi ise bu duruma neden olan temel duruma göre değişkenlik göstermektedir.

Kedilerde İç Kanama Belirtileri Teşhis ve Tedavisi

İç kanama için acil şekilde müdahale edilmesi önemlidir. Bu yüzden 7/24 veteriner kliniği PatiKule tarafından sunulan acil hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Omurga yaralanmaları veya kemik kırılmalarının neden olduğu organ hasarlarının engellenmesi için kedinizi veterinere getirinceye kadar sabit tutmanız gerekir. Yapılacak olan muayene ile kedinizde ne türden sorunlar olduğu teşhis edilecektir.

İlk olarak yapılacak eylem kanama olan yerin tespit edilmesi ve kanamanın da en kısa sürede sonlandırılmasıdır. Yavaş gelişen kanamalarda ise kanamaya neyin sebep olduğunun anlaşılması için farklı tahlillerin yapılması gerekmektedir. Kedideki mevcut sağlık problemleri hakkında da önceden bilgi sahibi olmak yine hızlı reaksiyon alınması açısından yararlı olacaktır.

Kedi İç Kanama Acil Veteriner PatiKule
Kedi İç Kanama Acil Veteriner PatiKule

Tam kan tahlili başta olmak üzere çeşitli kan tahlilleri, röntgen ve benzeri yöntemler de kedilerde iç kanama tespiti açısından yararlıdır. Bu tahliller sonrasında kanama olan bölge bulunacak ve duruma bağlı olarak en uygun tedavi yöntemi uygulanacaktır. İç kanama ciddi bir sorun olduğu için hızlı müdahale edilmesinin büyük öneme sahip olduğu asla unutulmamalıdır.

Bu yüzden de araç çarpması veya yüksekten düşme gibi durumlarda görünürde kedinizde hiçbir şey yokmuş gibi görünüm oluşsa da mutlaka veterinere başvurarak muayene yaptırmalısınız. Çünkü iç kanamanın belirtileri ortaya çıktığında müdahale etmek için geç olabilir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir