Kediler Nelerden Korkar?

İndeks: 

Kediler Nelerden Korkar?

Kediler nelerden korkar sorusunun yanıtlanması daha iyi bir kedi sahibi olmanızı sağlayabilir. Hayvanlar arasında genel olarak cesur olmalarına karşılık kedilerin de korktuğu bazı şeyler vardır. Bu noktaları bilirseniz kediniz için de daha huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz.

Kediler Nelerden Korkar?
Kediler Nelerden Korkar?

Su

Kediler nelerden korkar sorusu için ilk olarak su yanıtı vermek gerekiyor. Köpeklerin suyla araları iyi olmalarına karşılık kedilerin suyla arası oldukça kötüdür. Yavruyken suya alışmayan kediler yetişkin olduklarında suyu son derece kötü bulacaklardır. Hatta vücutlarına birkaç damla gelmesi halinde bile çok garip ve kötü tepkiler verebilirler. Kediler temiz olmayı severler ancak bu temizliği tükürükleri ile yaparlar.

Kedilerde suya karşı korkunun atalarından kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Esasında kediler yüzme bilseler de çok zor durumda kalmadıkları müddetçe bunu tercih etmezler. Hatta panik durumunda yüzmeyi de unutup boğulabilirler. Bu yüzden kediler suyla temas etmemeli, yıkama gibi isteklerden uzak durulmalıdır.

Korkak Kedi Sinirli Kedi
Korkak Kedi Sinirli Kedi

Yoğun Koku

Eviniz için hoş kokular kullanmak güzel bir atmosfer sağlamak açısından yararlı olabilir. Ancak kediler oda kokusu, tütsü ve benzeri kokulardan hiç hoşlanmazlar. Bu yüzden etrafında kokuların olmamasını sağlamalısınız. Bu kokular her ne kadar kedinizi tam olarak korkutmasa da rahatsız olmasına yol açabilecek ve bunun sonucunda da huzursuzluğunu arttıracaktır.

Kısıtlı Alan

Kediler nelerden korkar sorusu için bir diğer yanıt da kısıtlı alana sahip olunmasıdır. Kediler diğer evcil hayvanlara göre son derece bağımsız canlılardır. Özellikle kendilerine ait alanların olmasından hoşlanırlar. Bunun yanında hareket alanlarının da geniş olmalarını isterler. Bu yüzden örneğin bir odaya kapatmak veya daha dar alanlarda yaşamasını istemek gibi taleplerden uzak durmalısınız. Aynı şekilde kucaklanmayı da genelde pek sevmezler.

Yabancılar

Ev kedileri misafirlerinizden çok korkabilir bu yüzden kedinizi olabildiğince yabancılara karşı güvende hissettirecek durumda tutmalısınız. Özellikle çok kalabalık şekilde geçecek misafir ağırlamanız kediniz için tam bir kabusa dönüşebilir. Misafirlerin kedinize aşırı ilgi göstermeleri de yine kedinizin hoşuna gitmeyecektir.

Bu nedenlerin dışında kediler farklı durumlara yönelik de korku belirtisi gösterebilirler. PatiKule Veteriner Kliniği tarafından sunulacak muayene sayesinde kedinizin sorunlarına kesin çözümler bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir