Evde Tavşan Bakımı

İndeks: 

Evde Tavşan Bakılır mı?

Evde tavşan bakımı özellikle çocuklu ailelerin merak ettiği konulardan biridir. Tavşan evde kolaylıkla bakılabilecek bir hayvandır. Özellikle çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Çocukların hayvan sevgisini pekiştirmelerine yardımcı olurlar. Kemirgengillerden olan tavşan saldırgan değildir. Aksine çok uysaldır. Bu yüzden evde bakılması çok uygundur. Oyun oynamayı sevmesi nedeniyle çocukların enerjilerine ortak olabilirler. Yavru tavşanlar henüz bebek olduğu için yetişkin tavşanlara göre daha hareketli ve kırılgan yapıya sahiptirler. Bu yüzden rahat olmanın yanı sıra özenle de bakmak gerekmektedir.

Evde tavşan bakımı için yardım almak ve tavşanınızın kontrollerini yaptırmak için 7/24 nöbetçi veteriner PatiKule’yi ziyaret edebilir, tavşanınızın sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Evde Tavşan Bakımı
Evde Tavşan Bakımı

Evde Tavşan Bakımı

Evde tavşan bakımı çok kolaydır. Gerekli sabır gösterildiği takdirde zorlanılacak bir durum olmaktan çıkmaktadır. Evde tavşan bakacak insanların öncelikle bir kafes edinmesi gerekmektedir. Karton kutuda tavşan bakmak çok yanlış bir tercihtir. Tavşanların tuvaletleri bulundukları ortamda olacağı için, kartonda beslenmeleri durumunda ayakları idrar ve dışkı olacaktır. Ayrıca bu durum koku oluşumuna sebep olacaktır.

Çocuklar ve Tavşan
Çocuklar ve Tavşan

Tavşanlar temiz ve titiz oldukları için bu durumdan çok rahatsız olacaklardır. Bitlenmeye kadar gidecek bir durumdur. Kafes edinildiği takdirde tavşanlar yuvalarını kolaylıkla benimseyeceklerdir. Oyun oynamayı, keşfetmeyi ve kemirmeyi çok seven hayvanlardan oldukları için mutlaka kemireceği oyuncaklar almak gerekmektedir.

Tavşanlar Enerjik ve Oyuncudur

Etrafta kablo olması durumunda nesneyi tanımak için onu da kemirmeye başlayacaktır. Bu yüzden kafesinden çıktığı zaman dilimlerinde etrafta ona zarar verecek nesnelerin olmaması gerekmektedir. Oldukça enerjik olan tavşanlar günde 4-5 saat rahatlıkla oyun oynayabilmektedirler. Kafesinden hiç çıkarmamak onları çok üzen ve depresyona girmelerini tetikleyen bir durumdur. Her gün kafesinden çıkarılıp rahatlıkla oynayacağı alanlarda bulundurulması gerekmektedir. Bunu yaparken kafesinden zorla çıkarmamak önemlidir. Tercihi tavşana bırakmak ve özgür hissedeceği ortam oluşturmak yararlıdır.

Tavşanlar Temizdir

Tavşanlar temiz ve titiz oldukları için kendi kendilerini temizleyen hayvanlar arasındadır. Bu yüzden banyo ihtiyaçları yoktur. Banyo yaptırılması hastalanmalarına ve ölmelerine sebebiyet vermektedir.

Evde Tavşan Beslemek
Evde Tavşan Beslemek

Tavşanlarda Beslenme

Havuç ve yeşillik yemeyi çok seven tavşanlara sürekli yeşillik vermek ishal olmalarına yol açmaktadır. Bu yüzden tavşan beslenmesi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ölçülü beslemek gerekmektedir. Tavşanlar sık ve az yiyen hayvanlardır. Birden tüm yemeğini vermemek gerekir. Yemek konusunda zorlamamak gerekir. Ne zaman isterlerse o zaman yemeleri uygundur.

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir