Yetişkin Kedi Sahiplenmek

İndeks: 

Yetişkin Kedi Sahiplenilir mi? Yetişkin Kedi Sahiplenmek

Yetişkin kedi sahiplenmek özellikle yeni kedi sahibi olacaklar için avantajlı olabilir. Yavru kediler yetişkinlere kıyasla daha sevimli olsalar da her durumda yavru kedi sahiplenmek iyi olmayabilir. Yavru kedilerin eğitimi süreç bakımından sizi zorlayabilir. Ayrıca yetişkin kedilerin çeşitli eğitimleri de olabileceği için bu sizler için artı olacaktır.

Yetişkin Kedi Sahiplenmenin Avantajları

Yetişkin kedi sahiplenmek her şeyden önce yavru kedilerin maruz kaldığı çoğu sağlık sorunundan uzak durmak anlamına gelir. Yavru kedilerin bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için çeşitli hastalıklar ile uğraşmanıza yol açabilirler. Aynı zamanda sadece hastalık açısından değil ilgi açısından da daha fazla istekte bulunurlar. Gün içinde yoğun programa sahipseniz yavru kediye istediği ilgiyi gösteremeyebilirsiniz. Ancak yetişkin kediler kendilerine daha az vakit ayırmanızı isterler ve bu da günlük yaşamınızın aksamamasına neden olur.

Yetişkin Kedi Sahiplenmek
Yetişkin Kedi Sahiplenmek

Yetişkin kediler ayrıca belirli bir olgunlukta olduklarından çevrelerini sakin şekilde keşfederler. Yavru kediler ise genellikle yerinde duramazlar. Dünya yavrular için sürekli keşfedilecek ve eğlenilecek yerdir, bunun sonucunda da pek çok istenmeyen duruma yol açabilirler. Yetişkin kediler de oyun oynamak ya da etraflarını keşfetmek isteyebilirler ancak yavrulara göre bu süreç çok daha sakindir.

Evcil hayvan sahiplenme konusunda eğer sokaktan değil de sahibinden yetişkin kedi sahipleniyorsanız bu durumda tuvalet eğitimi, aşıları gibi konularda da avantaj elde edebilirsiniz. Aynı zamanda kedinin huyları ve alışkanlıkları hakkında da bilgi sahibi olmanız mümkün olacaktır.

Kedinin bulunacağı evde çocuk varsa yetişkin kediler çocuklar için daha iyi oyun arkadaşıdır. Çocuklar kedilere biraz sert davranabilecekleri için yavru kediler bu konuda daha fazla hassasiyet gösterirler. Ancak yetişkin kediler ile çocuklar iyi bir oyun arkadaşlığı kurarlar.

Yetişkin Kedi
Yetişkin Kedi

Yetişkin Kedi Sahiplenmenin Dezavantajları

Yetişkin kedi sahiplenmek için ileri yaşlarda kedi tercih ediyorsanız size alışması zor olabilir. Bunun için 1, 2 ve 3 yaşını geçmemiş olan kedilere öncelik vermeniz tavsiye edilir. Bu yaşlardan sonraki kedilerin yeni evlerine alışmasında çeşitli güçlükler görülebilir. Aynı zamanda kedinin de sizden hoşlanmaması gibi bir durum da görülebilir.

Evcil Hayvan Sahiplendirme Avcılar Veteriner PatiKule

Yetişkin kedi sahiplenmeye karar verirseniz; bu konuda tecrübeli olan Avcılar  veteriner PatiKule’ye başvurarak kedinizin kontrollerini yaptırabilir ve gerekli olan sağlık işlemlerinin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir