Kedi ve Kuş Birlikte Yaşar mı?

İndeks: 

Kedi ve Kuş Birlikte Yaşar mı?

Kedi ve kuş birlikteliği özellikle çizgi filmlerde birbirlerinin ezeli rakipleri olarak çizilir. Bunun gerçeklik payı vardır çünkü kediler avcı iç güdülerine sahiptirler ve kuşlara karşı avcılık içgüdülerine yenik düşebilirler. Ancak ev ortamında kedi ve kuş birlikteliğini sağlamak mümkün olabilir.

Kedi ve Kuşun Birlikteliğini Sağlamak Neden Önemli?

Kedi ve kuş birlikteliği sağlanmak isteniyorsa öncelikle bir arada yaşamaları için bazı önlemlerin alınması gerekir. Bu önlemlerin başında ise kedinin kuşa fiziksel olarak zarar verebilecek durumda olmamasıdır. Kediler için avlanma bir oyun etkinliğidir ve kedinizin karnı aç olmasa bile kuşa saldırı yapabilir. Hatta kuşu avladıktan sonra muhtemelen onu yemeyecektir. Bu yüzden kedinizin kuşunuza ulaşmamasını sağlamalısınız.

Kedi ve Kuş Birlikte Yaşar mı?
Kedi ve Kuş Birlikte Yaşar mı?

Kediler vahşi doğa içinde avlarını takip ederler ve ani saldırı hamlesi yaparlar. Başka bir deyişle bu durum hiç beklenmedik bir anda saldırı gerçekleştirmek demektir. Dolayısıyla bir süre kuşa karşı saldırı düzenlemeyen kediniz, hiç beklenmedik bir anda saldırı düzenleyebilir. Özellikle havada olan veya zıplama gösteren her şeye karşı kediler çok ilgilidir. Böyle bir durumla karşılaştıklarında kediler ilgilerini tamamen o şeye verirler.

Aynı şekilde kendisini baskı altında hissedecek olan kuş da stres duyacaktır. Kuşlarda stres duymak başta tüylerinin dökülmesi olmak üzere iştahın kapanması ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. Ayrıca muhabbet kuşları gibi çoğu kuş kedilere karşı tamamen savunmasızdır.

Kedi ve Kuşun Bir Arada Kalmasını Sağlamak

Kedi ve kuş birlikteliği için öncelikle kuşun kafesini güvene almalısınız. Kedinizin kafesi deviremeyeceğinden emin olmalısınız. Çoğu kafes alt kısmında çıkarılabilir plastik bir hazne bulundurur. Düşme ile bu hazne çıkabilir ve kediniz kuşu avlayabilir.

Kuşlar ve Kediler
Kuşlar ve Kediler

Evde olunmadığı durumlarda kedinizin ve kuşunuzun odalarını ayrı tutmalısınız. Kedi kuşu görmedikçe bir süre sonra onun varlığını unutacaktır. Elbette kuşun sesine karşı ilgi duyarak odaya girmeye çalışabilir, bu durumda da mümkünse kapıyı kilitlemeli ya da açılmayacak şekilde kapamalısınız.

Bazı durumlarda tatsız olayların yaşanması halinde ise vakit kaybetmeden nöbetçi veteriner kliniği PatiKule’ye ulaşarak kediniz ya da kuşunuz için acil yardım alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir