Sultan Papağanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Sultan Papağanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Sultan papağanı bakımı en kolay olan papağan türleri arasında yer almaktadır. Kafeste üretilmesi de çok kolay olan bu papağanlar, renkleri sayesinde de en çok bakılan türlerden birisidir. Ancak bakımları kolay olmasına karşılık bakımını doğru şekilde yapmak sağlıklı gelişim göstermeleri açısından çok önemlidir.

Sultan Papağanı Bakımında Önemli Noktalar Neler?

Sultan papağanı bakımı yapmak diğer papağan türlerine göre son derece kolaydır. Çok fazla bakım gerektirmeyen bir tür olmalarına rağmen yine de yaşam kalitesinin yüksek olması için sahiplerinin belirli noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle daima ilgi isteyen bu papağanlara gerekli ilginin gösterilmesi gerektiği bilinmelidir.

Papağanın evi olacak kafes seçimi bakımı için en önemli noktadır. Papağanlara özel olarak üretilmiş olan geniş ve büyük kafesleri tercih etmeniz papağanız için yeterli olacaktır. Boyut bakımından küçük olan kafesler rahat etmesini engelleyeceği için bu tür kafeslerden uzak durulması gerekmektedir.

Sultan papağanı bakımı için gaga ve tırnak bakımı önem taşımaktadır. Tırnağı uzadığı zaman kesmek tüneğinde çok daha rahat şekilde tutunmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda kaşınma gibi eylemler sırasında kendisine zarar vermeyi de bu durum önleyecektir. Ayrıca kafes içinde sürekli olarak gaga taşı da barındırmak yine törpüleme işlemi için yarar sunacaktır.

Sultan Papağanı Bakımı Nasıl Yapılır?
Sultan Papağanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Kafes içinde tutulacak olan malzemelerin seçimleri büyük önem taşımaktadır. Gaga kısımları son derece güçlü olan sultan papağanları çabuk kırılabilen malzemeden yapılmış aksesuar ve yemlik gibi objelere zarar verebilirler. Bu yüzden sultan papağanı yemlik seçimi için de dayanıklı malzemelerin kullanılması tavsiye edilir.
Bu papağanların haftalık olarak bir iki kez tüylerini ıslatma istekleri bulunmaktadır. Bu yüzden kafes içerisine banyoluk koymanız gerekecektir. Banyoluk sayesinde kuş tüylerini ıslatabilecek ve böylece temizlenme olanağı bulacaktır.
Bir diğer dikkat edilmesi gereken önemli konu da uyku düzenleridir. Kesintisiz şekilde ortalama 8 saat boyunca uyuması için loş ve karanlık ortama ihtiyaç duyacaktır. Bunu karşılamak için de sultan papağanı kuş kafesi örtüsü tercih edebilirsiniz.

Sultan papağınız ile ilgili bakım ve tedavilere ulaşmak için Avcılar nöbetçi veteriner kliniği olarak hizmet sunan PatiKule’yi ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir