Aile Dostu Tavşanlar

İndeks: 

Aile Dostu Tavşan Seçmenin Önemi

Aile dostu tavşanı seçmek aslında dikkat edilmesi gereken bir husustur. Piyasada sevimli birçok tavşan bulmak mümkündür ancak doğru ırkı seçmek önemlidir. Ailenize bakımı kolay, tüylü bir evcil hayvan dahil etmek istiyorsanız, evcil bir tavşan sahiplenmeyi düşünebilirsiniz. Tavşanlar eğlenceli, sevimli ve şefkatlidir.

Evcil Hayvan Olarak Tavşan Seçmek

Tavşanlar; bakımı kolay ve eğlenceli bir dosta sahip olmayı seven herkes için harika bir evcil hayvan seçimidir. Tavşanlar küçük oldukları için çok fazla alana ihtiyaç duymazlar ama bazen oldukça gürültülü ve heyecanlı olabilirler. Aile dostu tavşanlar size huzur verebilir ancak sessizlik isteyen aileler için tavşanlar uygun değildir.

Yeni evcil hayvanınız olarak bir tavşan almayı ya da sahiplenmeyi düşünüyorsanız, evinizde yeterince yer olup olmadığına iyi karar verin. Evde tavşan bakımı kolaydır.  Tavşanlar hareket etmek ve egzersiz yapmak için çok fazla alana ihtiyaç duyarlar, bu nedenle hamster, ginepig veya fare gibi diğer küçük hayvanlardan daha fazla alana ihtiyaç duyarlar.

Aile Dostu Tavşan Seçmek
Aile Dostu Tavşan Seçmek

Aile Dostu Tavşan Seçerken

Yetişkin bir tavşan alacaksanız, insanlarla ve diğer tavşanlarla iyi sosyalleşmiş aile dostu tavşanlardan bulmanız gerekir. Yavru bir tavşan alırsanız, ona sosyalleşmeyi öğretebileceğinizden ve yetiştirebileceğinizden emin olmalısınız.

Ailenize yeni katılan sevimli tavşanınız diğer hayvanlarla ya da evinizdeki diğer fertlerle iyi anlaşamıyorsa bu ileride davranış sorunlarına yol açabilir. Hangi tür tavşanın sizin için en uygun olduğuna karar vermeden önce bunu göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Aile dostu tavşan ırkı seçerken, sahip olduğunuz alanı, tavşanınıza ve onun ihtiyaçlarına bakmak için ne kadar zaman ayırabileceğinizi, ailenizin büyüklüğünü ve çocukların bu sürece dahil olup olmayacağını dikkate almanız gerekir.

Aile Dostu Tavşanlar

İngiliz Tavşanı

İngiliz Tavşanı - British Rabbit
İngiliz Tavşanı – British Rabbit

İlk kez tavşan sahiplenecekseniz ve evcil tavşanınızın arkadaş canlısı olarak çocuklarla iyi anlaşacağından emin olmak istiyorsanız, İngiliz Tavşanı sizin için doğru seçim olabilir. Bu cins, sempatik eğilimleriyle bilinir. Hem diğer tavşanlarla hem de insanlarla iyi geçinen, sevecen ve oyuncu canlılardır.

İngiliz Tavşanları alerjisi olanlar için de mükemmel bir seçimdir çünkü diğer tavşan ırkları kadar tüy dökmezler. Araştırmalarda bazı insanlar bu ırkın neredeyse hiç tüy dökmediğini de söylüyor.

Hollanda Cüce Tavşanı

Hollanda Cüce Tavşanı - Netherland Dwarf rabbit
Hollanda Cüce Tavşanı – Netherland Dwarf rabbit

Hollanda Cüce tavşanı, cüce tavşanların en popüler cinsidir. Bakımlarını kolaylaştıran küçük boyutları ve yumuşak kürkleriyle tanınırlar. Hollanda Cüce Tavşanlarını gri ve beyaz dahil olmak üzere çeşitli renklerde de bulabilirsiniz.

Hollanda Cüce Tavşanları, insanlar tarafından tutulmayı veya sevilmeyi umursamayan, ancak diğer tavşanlar da dahil olmak üzere bir şey tarafından tehdit edildiklerini hissettiklerinde mutlu bir şekilde zıplayan arkadaş canlısı tavşanlardır. Bu tavşanlar diğer hayvanlarla çok sosyal olmakla birlikte aynı zamanda kediler ve köpekler gibi diğer hayvanlarla oynamayı çok severler.

Mini Rex Tavşanı

Mini Rex Tavşanı - Mini Rex Rabbit
Mini Rex Tavşanı – Mini Rex Rabbit

Mini Rex Tavşanları, çocuklu aileler için mükemmel evcil hayvanlardır. Küçük boyutları, yüksek bir enerji seviyelerine sahip olmalarına ve kafeslerinin dışında bolca zamana ihtiyaç duymalarına rağmen, onları tutmayı ve oynamayı kolaylaştırır.

Mini Rex Tavşanlarının ayrıca sarılmak için harika olan kısa, yoğun kürkleri vardır. Bu nedenle, çalışırken veya okurken kucağınızda oturmaktan mutlu olacak bir hayvan arkadaş arıyorsanız, Mini Rex Tavşanları sizin için mükemmel bir arkadaş olabilir.

Diğer tavşan türlerine alerjiniz varsa ancak tavşan beslemekten vazgeçmek istemiyorsanız ya da ailenizde alerjisi olan biri varsa, Mini Rex Tavşanı tam ihtiyacınız olan şey olabilir. Bu hayvanlar genellikle sahiplerinin sevgi dolu ilgisi olarak tanımlanır, yani diğer türlerin sunabileceği gibi açık havada koşmak veya numaralar öğrenmek gibi etkinlikler yoluyla mutlaka eğlence değeri sağlamasalar bile harika evcil hayvanlar oldukları anlamına gelir.


Aslanbaş Tavşan

Aslanbaş Tavşan - Lionhead Rabbit
Aslanbaş Tavşan – Lionhead Rabbit

Aslanbaş Tavşanı, ilk evcil hayvanını sahiplenmek isteyen herkes için harika bir seçimdir. Bu cins son derece cana yakın ve dışa dönüktür, bu da onu evcil hayvan yetiştirmeyi yeni öğrenmeye başlayan küçük çocuklar için ideal bir arkadaş yapar. Ayrıca, diğer tavşan türleri gibi tüy dökmedikleri veya tüy dökmedikleri için alerjisi olan kişiler için harika bir arkadaştırlar.

Aslanbaşlı Tavşanlar oldukça hareketli ve oyuncu hayvanlardır ancak çok fazla dikkat ve bakım gerektirir. Bu nedenle, sizi tetikte tutacak bir evcil hayvan arıyorsanız, o zaman bu sizin için doğru cins olabilir. Gösterdiğiniz ilgi karşısında sizinle oyun oyanacaktır.

Fransız Lop Tavşanı

Fransız Lop Tavşanı - France Lop Rabbit
Fransız Lop Tavşanı – France Lop Rabbit

Fransız Lop Tavşanları, en popüler evcil tavşan ırklarından biridir. Sevimlilerdir, cana yakınlardır ve her zaman gülümsüyormuş gibi görünmelerini sağlayan büyük sarkık kulakları vardır. Fransız Lop Tavşanı, doğal olarak uzun bir gövdeye, uzun boyuna ve bacaklara sahiptir, bu da onlara eski bir ingilizce kelime olan Lop yani Kulak adını vermiştir.

Fransız Lop Tavşanı, tavşan sahiplenmeye yeni başlayanlar ve çocuklu aileler için iyi bir seçimdir. Arkadaş canlısıdırlar, bakımları rahat ve kolaydır. Mizaçları da onları idare etmeyi kolaylaştırır. Bu ırk, diğer evcil hayvanların olduğu evlerde veya ellerinde fazla zamanı olmayan ailelerde pek huzurlu olamazlar.


Sonuç olarak Tavşan Sizin İçin Uygun mu?

Tavşanların bakımı kolaydır ve harika evcil hayvanlar olurlar. Çöp eğitimi alabilirler, sosyal hayvanlardır ve fazla yer gerektirmezler. Tavşanlar, çok fazla etkileşime veya oyun süresine ihtiyaç duymayan sessiz hayvanlardır, bu da onları yoğun yaşamları olanlar için ideal evcil hayvanlar yapar.

Tavşanların banyo yapma zorunlukları yoktur, kediler gibi kendilerini düzenli olarak temizlerler. Tavşanların kürkleri kendi kendini temizler, dolayısıyla onları yıkamanıza da gerek kalmaz. Evcil hayvan olarak tavşan sahiplendiyseniz ve desteğe ihtiyacınız var ise İstanbul’da 7/24 hizmet veren Veteriner Kliniği PatiKule’yi dilediğiniz ziyaret edebilir.

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir