Sizin İçin Doğru Köpek Seçimi

İndeks: 

Sizin İçin Doğru Köpek Seçimi

Hangi köpeğin sizin için doğru olduğuna karar vermek, sizin için doğru köpek seçimi hafife alınmaması gereken bir konudur. Evinizi sadece yeni bir evcil hayvana açmıyorsunuz aynı zamanda ona kalbinizi de açıyorsunuz. Kendinize şu soruyu sormalısınız: Bir ömür boyunca onunla kucaklaşmaya, yürüyüşe, veteriner ziyaretlerine ve türlü maceraları birlikte yaşamaya hazır mısınız?

Bir köpekten tam olarak ne istediğinizi belirlemekten nihai kararınızı vermeye kadar, sizin için doğru köpeği seçmeniz adına gereken tüm adımlarda size rehberlik edeceğiz. Hayvan sahiplenirken kendi isteklerimiz ön planda olmalı fakat dayanılmayacak noktaya gelindiğinde ilk iş terk etme düşüncesi ile karşılaşıyorsanız henüz hayvan sahiplenmek için hazır değilsiniz demektir. Hayvan sahiplenmek için tüm sorumluluğu aldığınızdan ve sahiplenmek istediğinizden emin olarak hareket etmelisiniz.

Sizin İçin Doğru Köpek Seçimi
Sizin İçin Doğru Köpek Seçimi

Bir Köpekte Ne İstediğinize Karar Verin

Bir evcil köpekte ne aradığınızı düşünün. Sizinle zorlu yürüyüşlere veya sırt çantalı gezilere katılacak atletik bir köpek mi istiyorsunuz? Size biraz koruma sağlayabilecek bir refakatçi mi? Hizmet köpeği mi arıyorsunuz? Hipoalerjenik bir cins bulmak sizin için bir gereklilik mi? Büyük bir köpeği mi yoksa daha küçük bir köpeği mi tercih edersiniz? Yoksa sadece kanepede yanınıza sokulacak sevgi dolu bir arkadaş mı istiyorsunuz?

Bir evcil hayvanda olmasını istediğiniz özelliklerin bir listesini yapın, böylece net bir yönünüz olur. Daha belirleyici kavramlarla karara varırsanız en doğru hayvan seçimini yapabilirsiniz.

Köpekten Beklentileriniz Neler?
Köpekten Beklentileriniz Neler?

Yaşam Tarzınızı ve Evinizi Değerlendirin

Ne yazık ki, bir köpekte olmasını istedikleriniz ile barındırabilecekleriniz arasında büyük bir fark olabilir. Bir köpek aramaya başlamadan önce yaşam tarzınıza, programınıza, bütçenize ve çevrenize yakından bakmanız gerekecek.

Kendinize şu soruları sorun ve “istekler” listenizi buna göre düzenleyin:

Evinizde ve bahçenizde yeterli alanınız var mı?

Daha küçük ve düşük enerjili köpekler daha küçük evlerde yaşayabilirken aktif köpeklerin geniş alana ihtiyaçları vardır.

Yeni köpeğinize ne kadar zaman ayırmanız gerekiyor?

Atletik ırklar genellikle her gün iki veya daha fazla saat egzersize ihtiyaç duyar ve uzun tüylü köpekler genellikle günlük bakım gerektirir.

Bir köpek yavrusu için bakım yapabilir misiniz?

Yavru köpekler çok dikkat çekerler ve lazımlık eğitimi sırasında her iki saatte bir dışarı çıkarılmaları gerekir. Böyle bir vakit ayırabilecek durumda mısınız?

Evde başka evcil hayvanınız var mı?

Köpekler ve kediler harika anlaşabilirler ancak onları düzgün bir şekilde tanıtmak için alana ve çeşitli araçlara ihtiyacınız olacak. Tüm bu aşamalar için PatiKule Veteriner Hekimlerimizden bilgi ve destek alabilirsiniz.

Bütçenizi belirlediniz mi?

Safkan köpekler, cinslerine ve soyağacına bağlı olarak yüksek fiyatlarla karşınıza çıkabilir. Bununla birlikte, yiyecek, malzeme, önleyici bakım ve olası tıbbi acil durumların maliyetlerini de göz önünde bulundurmalısınız. PatiKule Veteriner Kliniği 7/24 acil hizmetleri ile yanı başınızda.

Köpek Sahiplenmek mi, Satın Almak mı?

Yeni bir köpek bulmanın birçok yolu vardır ancak doğru köpek seçimi için genellikle iki yoldan birini seçeceksiniz:

Bir hayvan severden evlat edinin veya bir yetiştiriciden satın alın. Pek çok kişinin bu konuda güçlü görüşleri olsa da her iki yol da “doğru” veya “yanlış” değildir. Gerçekten sizin için en iyi neyin işe yaradığına bağlı. Bir karar vermeden önce her iki seçeneği de düşünün.

Köpek sahiplenmeden öncesi bilinmesi gerekenlerde detaylı bilgiyi sahiplenmeden ya da satın almadan önce doğru şekilde öğrenmelisiniz. Beslenmesinden, aşılarına kadar tüm detaylar evlat edineceğiniz hayvanın sizinle olan yaşam serüveni için oldukça önemli noktalardandır.

Aile Dostu Köpekler
Aile Dostu Köpekler

Benimseme Hususları

Bazı barınak hayvanları başıboş olarak bulunur. Diğerleri çeşitli nedenlerle kurtarmalara teslim edilir. Her iki durumda da bir köpeği evlat edinmek, bu yavruya güvenli ve rahat bir yaşam sürmesi için ikinci bir şans vermenizi sağlar. Barınaklardaki pek çok köpekle çok çeşitli cins, boyut, yaş ve mizaç arasından seçim yapabilirsiniz.

Bu genellikle ekonomik bir seçenektir çünkü kurtarıcılar siz köpeği eve götürmeden önce tüm sağlık kontrollerini, aşıları, haşarat gidermeyi ve kısırlaştırma ameliyatlarını halleder. Bu sayede bonus olarak, birçok evlat edinilebilirsiniz. Yetişkin köpek sahiplenmek isterseniz yetişkin köpekler zaten evsiz ve eğitilmiştir.

Eğer tüm sağlık kontrolleri henüz yapılmamışsa sizler sahiplendikten sonra PatiKule Veteriner Kliniği 7/24 hizmetlerinden faydalanarak günün her saatinde tüm sağlık kontrollerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir köpek yavrusu sahiplenirseniz, evcil hayvanınızın tamamen büyüdüğünde ne kadar büyük olacağını muhtemelen bilemezsiniz. Örneğin yavrusunu bilmeden sahiplendiğiniz bir kurtarma köpeğinin geçmişinin ayrıntılarını da bilmeyeceksiniz, bu nedenle üzerinde çalışmanız gereken sağlık veya davranış sorunları ile size gelebilirler. Tüm bunları evcil hayvanınızla birlikte aşmaya çalışmanız biraz zaman, çokça emek ve sizler için zorlu bir süreç demektir.

Damızlık Hususları

Yetiştiricilerden temin edilebilen köpeklerin çoğu yavrudur ve genellikle 12 haftalıkken eve gitmeye hazırdırlar. Bu rotayı izlediğinizde, köpeğinizin tam olarak hangi cins olduğunu ve bir yetişkin olarak yaklaşık olarak ne kadar büyük olacağını bileceksiniz. Saygın yetiştiriciler tüm üreme köpeklerinde genetik testleri tamamlar, bu nedenle yavrunun herhangi bir kalıtsal hastalığı olup olmadığını bilmelisiniz.

Bir köpeği yavruluktan büyütmek inanılmaz derecede anlamlı bir deneyimdir fakat aynı zamanda zahmetlidir. Bu zahmeti göze alabiliyor musunuz? Yeni yavru köpeğinize lazımlık eğitimi vermeniz, diş çıkarma konusunu ele almanız, aşılatmanız ve bir kısırlaştırma operasyonu planlamanız gerekecek.

Patikule; kısırlaştırma ameliyatlarını gayet başarılı bir şekilde tamamlar ve takibini yapar. Safkan yavrular da çok pahalı olabilir. Bütçenize uygunluğu açısından geniş bir araştırma ile işe başlayabilirsiniz.

Doğru Köpek Seçimi İçin Araştırmaya Başlayın

Sahiplenmek veya satın almak isteyip istemediğinize karar verdiğinizde veya ikisine de açıksanız, aramaya başlamanın zamanı geldi. İstediğiniz ve bir köpeğe yerleştirebileceğiniz nitelikler listenize dayanarak; aradığınız köpek türü hakkında net bir fikriniz olmalıdır.

Belki de yürümeye başlayan çocuğunuza ayak uydurabilen ve mevcut köpeğinizle iyi geçinebilen genç bir kurtarma köpeği istiyorsunuz ancak büyüklük için bir tercihiniz yok. Veya belki de gün boyunca size sürekli eşlik edecek küçük bir kucak köpeği istiyorsunuz. Tüm kriterlerinizi ortaya koyun ve doğru düşünerek karar aldığınızdan emin olun.

Doğru Köpek Seçimi
Doğru Köpek Seçimi

Kriterlerinizi karşılayan köpekleri bulmak için çevrimiçi hayvan sahiplenme veri tabanlarını inceleyin. Evlat edinilebilir evcil hayvanlar için geniş çaplı aramalar sunan bir çok veri tabanı bulabilirsiniz. Fotoğraflarına bir göz atın ve diğer evcil hayvanlarla anlaşıp anlaşmadıkları veya bilmeniz gereken herhangi bir sağlık sorunları olup olmadığı gibi önemli bilgiler için biyografilerini okuduğunuzdan emin olun. Gereksinimlerinizi karşılayan köpekler olup olmadığını öğrenmek için doğrudan yerel barınaklara da ulaşabilirsiniz.

Safkan bir köpek yavrusu almaya karar verdiyseniz, hangi köpek ırkının sizin için doğru olduğuna odaklanın. Alabileceğiniz, size yön verebilecek cins sınavları var. Seçiminizi bir veya iki türe kadar daraltmayı hedefleyin.

Köpek yetiştiricileri her yerdedir ancak yavrularının bakımı ve sağlık için üreme konusunda hepsi eşit derecede sorumlu değildir. Etik olan birini bulmak için zaman ayırın. Aramaya başlamak için mükemmel bir yer olan yetiştirici tavsiyelerinin listelerini inceleyin. İlgilendiğiniz belirli cinslerin ebeveyn kulübüne yönlendirileceksiniz ve kulüp kalite standartlarını karşılayan yetiştiricilerin iletişim bilgilerini size verecektir. Ayrıca veterinerinizden yerel tavsiyeler isteyebilirsiniz.

Sahipleneceğiniz Köpekle Tanışın

Bir köpek resim üzerinde harika görünse bile bu olumlu bağ kuracağınız anlamına gelmez. Sahiplenmek istediğiniz  köpekle tanışmak için sahipleneceğiniz hayvan barınağına ya da hayvan yetiştiricisi ile iletişime geçin. Köpekle kapalı bir odada veya açık alanda biraz zaman geçirirseniz onları daha iyi tanıyabilirsiniz. Doğru köpek seçimi için ömür boyu birlikte olacağınız sevimli dostunuzu tanıyarak karakterini anlayabilmek çok önemlidir.

Köpekle konuşup size nasıl tepki verdiğine dikkat etmek kriterlerinizin başında gelmeli. Köpek izin verirse, onu okşayabilirsiniz. Birçok köpek barınak ortamında sinirlidir bu nedenle köpeğin kişiliğini tam olarak göstermesi mümkün değildir.

Köpek Sahiplenmeden Önce Onu Tanıyın
Köpek Sahiplenmeden Önce Onu Tanıyın

Bazı köpekler, barınaklarda onlarla ilk karşılaştığınızda sakin davranabilir ancak onları eve götürdüğünüzde gerginleşebilir. Bir hayvanın kişiliğinin stresli bir barınak ortamında nasıl ortaya çıkacağını söylemek zordur. PatiKule, sahiplenmek istediğiniz köpek için tüm aşamalarda danışmanlık hizmetleri ile 7/24 bir telefon kadar uzağınızda.

Bununla birlikte, bu köpeğin sizin için doğru olup olmadığı konusunda içgüdüsel bir hisse sahip olmalısınız. Kimyanız yoksa, sorun değil. “Birini” bulmadan önce ihtiyaç duyduğunuz kadar çok köpek veya köpek yavrusu ile tanışın.

Pek çok yetiştirici, yavruları satın almadan önce ziyaret etmenize de izin verecektir. Küçük yaşta bile, bir yavru köpeğin kişiliği hakkında oyun oynama ve etkileşim şekillerinden çok şey anlayabilirsiniz. Köpeğin ebeveynleri ile de tanışıp tanışamayacağınızı sorun. Her köpek benzersiz bir birey olsa da bu size köpeğinizin büyüdüğünde nasıl görüneceği ve nasıl davranacağı konusunda bir fikir verecektir.

Köpek Sahiplenmeden Önce Ailece Karar Alın

Şimdi bir karar verme zamanı. Evinizde yaşayan başka yetişkinleriniz, çocuklarınız ya da evcil hayvanlarınız varsa, seçim konusunda aile bireylerinin de ağırlık vermeleri gerekir. Herkesin aynı kararda olduğundan emin olun. Birkaç köpek arasında karar vermekte zorlanıyorsanız, seçiminizi yapmadan önce onlarla iyice değerlendirerek karar alın.

Bir köpeğe sahip olmak büyük bir taahhüttür ve bu konuda kendinize güvenmeniz gerekir. Hangi köpek veya cinsin sizin için doğru olduğunu seçerken acele etmeyin. Harika yeni yavru köpeğinizi bulduğunuzda ekstra çaba karşılığını verir.

Hangi Köpek Benim İçin Doğru?

Bilgi güçtür ve siz ve aileniz için doğru köpek seçimi için araştırma yapmanız önemlidir. Özelliklerinin ve mizaçlarının ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını öğrenmek için çeşitli ırkları araştırın. Yetiştiriciye ya da hayvan barınağı ekibine evcil hayvanın sağlık durumu, alışkanlıkları, eğilimleri ve kişiliği hakkında sorular sorun.

İster safkan bir köpek yavrusu ister yetişkin bir kurtarma köpeği arıyor olun sizin için mükemmel köpek bir yerlerde sizi bekliyor. Tüm bu aşamaları uygularken tamamen bilgisizseniz ve ilk defa köpek sahipleneceksiniz yakınlarınızdan ya da Veteriner Hekimlerinden bilgi alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir