Dünyanın En Zeki Kedi Irkları

İndeks: 

Dünyanın En Zeki Kedi Irkları

Dünyanın en zeki kedi ırkları, diğer ırklara göre zekaları ile şaşırtıyor. Kediler genel olarak zeka konusunda diğer canlılara göre daha ileri seviyededir ancak bazı kedi ırkları türdeşlerine göre de daha ileri seviyede bulunuyor. Bu kedilerin zeki oluşları hem sahipleri ile kurdukları ilişkiyi hem de aldıkları eğitimi önemli seviyede etkiliyor. Oyun saatleri de zekalarından kaynaklı olarak çok daha keyifli geçiyor.

Abyssinian (Habeş) Kedisi

En zeki kedi ırkları arasında ilk sıralarda Habeş kedisi geliyor. İnsanlara karşı sevgi dolu olmasının yanında çok da oyuncu özellikler taşıyan bu ırk, aktif yapısıyla da gün içinde oldukça enerjiktir. Çok çevik ve atletik yapıda olan bu kediler, özellikle oyun esnasında farklı oyun türlerini denemeyi ve keşfetmeyi severler. Eğitim konusunda da hızlı öğrenme becerileri sergilemeleri bu kedilerin öne çıkmasında etkili oluyor.

Abyssinian (Habeş) Kedisi
Abyssinian (Habeş) Kedisi

Bengal Kedisi

Egzotik görünümü ile adeta bir ormandan çıkmış gibi görünen bu kedi ırkı, kürk yapısıyla da vahşi kedileri andırmaktadır. Görüntüsü ile ilk bakışta yabani gibi dursa da Bengal kedileri aslında ev ortamında bakılabilirler. Özellikle sahipleri ile doğru ilişki kurduktan sonra son derece sahiplerine bağlı olabilen bu ırk, oyun oynamayı, etrafını keşfetmeyi ve zıplama gibi aktiviteleri de çok sevmektedir. Bengal kedisi bakmak istiyorsanız tırmanma alanlarının olmasına dikkat etmelisiniz çünkü bu kedi türü tırmanmayı günlük aktivite olarak görür ve sağlığı açısından da önem taşır.

Bengal Kedisi
Bengal Kedisi

Balinese Kedisi

Zekası ile dikkat çeken bir diğer kedi ırkı olan Balinese kedileri, görüntü itibariyle Siyam kedilerine oldukça benzemektedir. Esasında akrabalıkları da çok yakındır ve Siyam kedilerinin tüylü hali olarak kabul edilebilirler. Genel olarak insanlara karşı şefkatli ve sadık olan bu ırk tüm ev sakinleriyle oynar ve sevdiği insanların yanından ayrılmak istemez. Aynı zamanda insanların yaptıkları faaliyetlere de meraklı bir şekilde katılmaktan hoşlanır. Ancak görüntüsünün aksine her zaman sakin kalmayan Balinese kediler, ev içinde özellikle eğlenmek için küçük yaramazlıklar yapmaktan da hoşlanırlar.

Balinese Kedisi
Balinese Kedisi

Cornish Rex Kedisi

Kıvırcık tüyleri ile kendinize özel bir görünüme sahip olan bu kediler atletik ve sert yapıdadır. Tüyleri kıvırcık yapıda olduğundan bakımlarını yapmak kısmen zordur. Ancak çok zeki oldukları için eğitim konusunda genelde zorluk çıkarmazlar. Sert görüntüsüne rağmen cana yakınlığı ile bilinen bu ırk, özellikle ev içinde sahibinin kendisine verdiği eğitimleri başarı ile uygulayabilir. Sık hastalanma eğilimi gösteren bu ırka yönelik tedavileri ise PatiKule Veteriner Kliniği’nden alabilirsiniz.

Cornish Rex Kedisi
Cornish Rex Kedisi

İran Kedisi

Tüyleri yüzünden bakımı diğer ırklara göre biraz zor olsa da İran kedileri son derece zekidir. Ayrıca sahiplerine karşı da büyük bir yakınlık hisseden ve bağ kuran bu kediler sakin yapılarıyla da dikkat çeker. Ev içinde ideal bir arkadaş olacak bu kedilerin tüy bakımlarının yanında göz temizliği de diğer türlere göre daha sık yapılması gerekir. Bakımına rağmen sadık ve zeki oluşu ile birlikte İran kedileri beğeninizi kazanabilir.

İran Kedisi
İran Kedisi

Burmese Kedisi

En zeki kedi ırkları arasında özellikle eğitilebilir yapısıyla birlikte öne çıkan Burmese kedileri son derece akıllıdırlar. Sahipleri ile uğraşmayı ve onlara her fırsatta sevgi göstermeyi çok seven bu kediler enerjik yapılarıyla da gün boyunca aktif kalırlar. Burma kökenli olan bu ırk, uzun bir süre saraylarda bakılmış ve Doğu kültüründe özel kabul edilmiş bir ırktır. Bu kedilerin en önemli özellikleri arasında bakır ve kahverengi görünüme sahip olmalarıdır. Katı kemik yapısına sahip olmaları sebebiyle bu ırk görünüşüne kıyasla daha ağır görülebilir. Kürkü ise yumuşak yapıdadır.

Burmese Kedisi
Burmese Kedisi

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir