Kedim Neden Göğsümde Yatıyor?

İndeks: 

Kedim Neden Göğsümde Yatıyor?

Kediler, genellikle sahiplerinin üzerlerinde yatmaktan hoşlanır. Peki, kedim neden göğsümde yatıyor? En yaygın bilinen sebepler kendini güvende hissetmek istemesi ve sıcak kalmaya çalışmasıdır. Yine kedinizin göğsünüzde uzanarak yatması sizinle bir iletişim bağı kurma talebi olabilir. Sizinle neden iletişim kurmaya çalıştığını anlamaya çalışın.

Kedim Neden Göğsümde Yatıyor?
Kedim Neden Göğsümde Yatıyor?

Sıcaklık İstiyorlar

Araştırmalar sonucunda uzmanlar, kedilerin çölden geldiğine inanıyor. Bu inanış kedilerin neden güneş ışığını ve sıcak yerleri sevdiklerini anlatıyor olabilir mi? İnsanların vücut sıcaklığı kedilerin vücut sıcaklığından düşük olsa da insanlar daha sıcak kalabiliyor. Kedilerce insanların üzerine uzanmak, ısıtılmış bir battaniyeye uzanmak gibidir. Dolayısıyla kedilerin göğsünüzde yatması kendi vücut sıcaklıklarını düzenlemenin bir yolu olabilir.

Göğsünüzü Kendi Bölgesi Olarak İşaretlemek istiyorlar

Kedim neden göğsümde yatıyor? Kediler doğal olarak bölgecidir. Eşyalara sahip çıkmanın bir yolu olarak püskürtme, baş kiraz kuşu ve koku bezleri içeren yanaklarını ovuşturmayı kullanırlar. Evde başka evcil hayvanlarınız varsa, kediniz göğsünüze uzanarak feromonlarını üzerinize bırakıyor olabilir. Bu diğer evcil hayvanların sizin onların bölgesi olduğunuzu bilmesini sağlar. Yalnız kediler, dışarıda başka bir hayvanla yeni döndüyseniz de bunu yapabilirler kokularıyla sizi geri alırlar. Yalnızca onların sahibi olduğunuzu göstermek için sizi sahiplenirler.

Güvende Hissetmek İstiyorlar

Kediniz, onların ebeveyni ve koruyucusu olduğunuzu bilir, bu nedenle birisi onlara sataştığında size koşması anlaşılır bir durumdur. Birden fazla evcil hayvanın bulunduğu evlerde, bir kedinin sahibine yakın kalarak güvenlik araması alışılmadık bir durum değildir. Diğer kediciklerin üzerinizde otururken onlara zorbalık yapmasına izin vermeyeceğinizi biliyorlar.

Takip etme, saklanma, tıslama veya çöp kutusunun dışına işeme dahil olmak üzere kedi zorbalığının diğer belirtilerine dikkat etmeniz gerekir. Kedinize sataşıldığını fark ederseniz feromon yayıcılarla kedi tünekleri ekleyerek ve veterinerinizle konuşarak sakin bir ev ortamı oluşturmaya çalışabilirsiniz.

Kedim Neden Göğsümde Yatıyor?
Kedim Neden Göğsümde Yatıyor?

Kendilerini İyi Hissetmiyorlar

Ne yazık ki, artan sevgi bir hastalık belirtisi olabilir. Kedi dostunuz aniden göğsünüze yatmak veya kucağınıza kıvrılmak isterse muhtemelen kendini iyi hissetmiyor olabilir. Kediler, hayatta kalma içgüdüsü olarak hastalık belirtilerini saklamakla ünlüdür bu nedenle kediniz herhangi bir dış belirti göstermeden içeride bir şeyler demleniyor olabilir. Bu gibi durumları hissettiğinizde İstanbul’da 7/24 acil veteriner PatiKule‘ye başvurabilirsiniz.

Sizi Sevdiklerini Gösteiyorlar

Kedinizin bu pozisyon aracılığıyla basitçe “Seni seviyorum” demeye çalışıyor olması mümkündür. İnsan-hayvan bağı karşılıklı olarak faydalıdır. Kediniz de ilişkinizden çok şey alıyor. Yemek, barınma, sağlık gibi temel ihtiyaçların yanı sıra onlara arkadaşlık ve rahatlık da sağlıyorsunuz. Kedim neden göğsümde yatıyor diyorsanız; kediniz üzerinize oturarak sevgisini gösteriyor olabilir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir