Kedilerde Tüy Yumağı Problemi

İndeks: 

Kedilerde Tüy Yumağı Problemi

Kedilerde tüy yumağı problemi birçok kedi sahibi için sinir bozucu bir olaydır. Bazı zamanlarda bu tüy yumakları evcil hayvanlarınıza zarar bile verebilir. Etrafta bu sinir bozucu tüy kümelerini bulmaya devam ederseniz, muhtemelen kedinizin bunları üretmesini engellemenin yollarını ararsınız. Kedilerde tüy bakımı ve kedi tüy yumaklarını önlemek için kullanabileceğiniz birkaç kolay yöntem var.

Kedinizi Düzenli Olarak Fırçalayın

Kediler kendilerini yalarken kürk yedikten sonra tüy yumağı birikir. Bu nedenle, onları önlemenin en iyi yollarından biri düzenli bakımdır. Kedilerde tüy yumağı problemi için en etkili çözümlerden biri kedinizi düzenli olarak fırçalamaktır. Mümkünse kedinizi her gün veya izin verdikleri sıklıkta fırçalamaya çalışın. Bu özellikle uzun tüylü kedilerde çok önemlidir. Düzenli fırçalama, aksi takdirde yalanıp yutulacak ve ardından bir tüy yumağına dönüşecek olan gevşek tüylerin çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

Kedinizi Düzenli Olarak Fırçalayın
Kedinizi Düzenli Olarak Fırçalayın

Ek fayda olarak, fırçalama kürkteki kiri veya kepeği giderir, matlaşmayı önler ve ciltte sağlıklı dolaşımı uyarır. Cildi çizmeyecek ve travmatize etmeyecek yumuşak bir fırça kullandığınızdan emin olun. Bu aynı zamanda kedinizin hoşuna giderse harika bir bağ kurma etkinliği olabilir. Ancak kedi alerjiniz varsa göz koruması veya maske takmak gibi özel önlemler almanız gerekebilir.

Öte yandan, kediniz fırçayı görür görmez sizden kaçıyorsa, bir profesyonele başvurmanın zamanı gelmiş olabilir. Her dört ila altı haftada bir kapsamlı bir fırçalama veya düzeltme için kedinizi bir pet kuaförüne götürün. PatiKule Veteriner Kliniği PetKuaför Hizmeti ile sizlere yardımcı olacaktır.

Kedinizin Stresini Azaltın

Düzenli olarak fırçalıyor olsanız bile kediniz zorunlu bakım nedeniyle kürkü yutabilir. Can sıkıntısı veya stres, aşırı bakım gibi nevrotik davranışlar olarak ortaya çıkabilir. Kediler vücudun herhangi bir yerinde tüy yalamayı, çiğnemeyi veya yolmayı seçebilir, ancak en yaygın alanlar iç uyluklar, bacaklar ve göbektir. Kedinizin tüyleri bu yerlerde ince veya seyrek görünüyorsa, aşırı derecede tımar ediyor olabilir.

Kedinizle Oyun Oynayarak Stresini Azaltın
Kedinizle Oyun Oynayarak Stresini Azaltın

Kedinizi meşgul etmek ve uyarmak için düzenli oyun zamanı sağlayın. Lazerler ve asalar gibi etkileşimli oyuncaklar bunun için harika olabilir. Suçlu stres olabilirse, kedinizin kaygısını nasıl azaltacağınızı belirlemek için uzman PatiKule Veteriner Hekimlerine veya evcil hayvan besleyen yakınlarınıza danışabilirsiniz. Feromon difüzörler, evdeki değişiklikler ve benzeri senaryolarla mücadelede yardımcı olabilir.

Malt Takviyesi Yapın

Tüy yumaklarının önlenmesine yardımcı olmak için özel diyetler mevcuttur. Bu ürünler, kürkün bir kedinin sindirim sisteminden geçmesine yardımcı olan doğal lif ve yağ asitleri kaynakları içerir. Ayrıca cilt ve kürk sağlığını geliştirecek temel vitaminler ve mineraller açısından da zengindirler. Sağlıklı bir kürk ile kediniz daha az tüy dökebilir ve bu nedenle daha az tüy yumağı geliştirebilir.

Farklı bir diyet değişikliğinin de önleme konusunda yardımcı olması mümkündür. Kediniz kuru mama yiyorsa, onu konserve mamaya çevirmeyi düşünebilirsiniz. Taze, yaş ve konserve mamaların yüksek nem içeriği de saçların bağırsaklardan geçmesine yardımcı olabilir. Tüm bunların yanı sıra özellikle uzun tüylü bir kediniz varsa malt yedirmelisiniz. GimCat Malt-Soft Extra Profesyonel özellikle uzun tüylü kedilerinizde 7. Aydan itibaren kullanabileceğiniz malt, veteriner hekim önerileri arasında yer alır. PatiKule Veteriner Kliniğine 7/24 gelerek bu ürünü alabilirsiniz.

GimCat Malt-Soft Extra Profesyonel
GimCat Malt-Soft Extra Profesyonel

Kedinizi Nemli Tutun

Kedinizi nemli tutmak, tüy yumaklarını engellemek için önemlidir. Bir kedi yeterince su almadığında, bağırsak hareketliliğinde azalma yaşayabilir. Bu, diğer sorunların yanı sıra kabızlığa yol açabilir. Ancak uygun hidrasyon ile yutulan herhangi bir kürk, bağırsaklarda kolayca hareket edebilir.

Kedinizi nem açısından zengin bir ıslak mamaya geçirmenin yanı sıra, onu daha fazla su almaya teşvik etmek için bir çeşme kullanmak gibi birkaç numara uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte, kediniz susuz kalmış gibi görünüyorsa veya artan miktarda su içiyorsa, bu daha büyük sistemik sorunların bir işareti olabilir.

Önleyici Laksatifleri Deneyin

Mide içeriğini yağlamak için tasarlanmış ürünler, yutulan tüylerin birbirine yapışmasını önleyebilir. Bunlar tipik olarak, yönetimi kolaylaştırmak için çekici bir tada (genellikle tavuk veya balık) sahip bir jel formunda gelir. Parmağınıza biraz hafifçe vurun ve kedinizin onu yalamasına izin verin veya yutması için hafifçe yanağına koyun.

Bazı sahipler, tüy yumaklarının oluşmasını önlemek için mineral yağ, vazelin veya hindistancevizi yağı gibi bir miktar yağı haftalık takviye olarak kullanmayı tercih eder. Bu yolu seçerseniz, önce veterinerinize danışın, ardından mide rahatsızlığına veya kilo almanıza neden olabileceğinden çok fazla vermemeye özen gösterin.

Kedinizin Parazit Aşılarını Yaptırın
Kedinizin Parazit Aşılarını Yaptırın

Parazitleri Uzak Tutun

Pireler, keneler ya da akarlar, kedinizin vücudunu çiğnemesine ve büyük miktarda kürk yemesine neden olabilir. PatiKule Veteriner Hekimlerimiz tüm zararlı parazitleri uzak tutmak için evcil hayvanlarınızı yıl boyunca parazit önleyici aşı ya da damlalarını özenle takip etmeniz konusunda tüm bilgilendirmeleri yapar. Sadece kapalı mekanlarda yaşayan kedilerin bu böceklere yakalanma riski daha düşük olsa da yine de onlara dahi bulaşabilir. Tedbiri elden bırakmamak gerektiğini ve düzenli kontrolleri atlamamanız gerektiğini asla unutmayalım.

Kedilerde Tüy Yumağı Problemi
Kedilerde Tüy Yumağı Problemi

Kedinizin Tüy Yumağı Almasını Önleyin

Altı basit numarayla tüy yumağı olaylarını en aza indirebilirsiniz. Bazı uzmanlar, kediler için bir ya da iki haftada bir tüy yumağının olağan dışı olmadığına inansa da artık bu aşamalarda veteriner muayenesi gerekiyor. Komplikasyonlar büyük veya inatçı tüy yumaklarından kaynaklanabilir bu nedenle bu önleyici yöntemleri bugün harekete geçirin.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir