Kedinizi Çağırmak İçin Onu Nasıl Eğitirsiniz?

İndeks: 

Kedinizi çağırmak için onu nasıl eğitirsiniz?

Kediniz bir eğitim yarışmasında asla birinci olmayabilir ancak kedinize çağrıldığında gelmesini öğretebilirsiniz. Kedinizi çağırmak için tek yapmanız gereken, onun neye karşı konulamaz olduğu şeyi anlamak ve bununla alakalı basit bir eğitim planı uygulamaktır.

Kedinizi Çağırmak İçin Onu Nasıl Eğitirsiniz?
Kedinizi Çağırmak İçin Onu Nasıl Eğitirsiniz?

Kedinizi Size Gelmesi İçin Eğitin

Yavru ya da genç bir kediyi eğitmeye başlamak yetişkin bir kediyi eğitmekten daha kolay olmakla birlikte erken yaşta kedi eğitimi her zaman en iyisidir. Yetişkin kedileri eğitmek için ise biraz daha ısrarcı ve sabırlı olmanız gerekiyor.

Birinci Adım: Kedinizi Neyin Motive Ettiğini Bulun

Çoğu kedi için yemek büyük bir motivasyon kaynağıdır. Bununla birlikte, kedinizi size gelmeye ikna etmek için kullandığınız mama, tipik kuru kedi mamasından veya bir parça konserve kedi mamasından daha lezzetli olmalıdır. Kedinizi çağırmak için vereceğiniz ödül yemekleri; ton balığı, tavuk, sosisli sandviç gibi lezzetli yiyecekler veya kedinizin sevdiği ticari yiyecekler, kullanılabilecek en iyi yiyeceklerdir.

Kedinizi Motive Eden Şeyleri Tespit Edin
Kedinizi Motive Eden Şeyleri Tespit Edin

Evcil hayvanınızın ilgisini çekebilmek için birden fazla ödül çeşidi kullanabileceğinizi unutmayın, ancak bu ödülleri kesinlikle kedinizi aradığınız zamana ayırmak en iyisidir.

İkinci Adım: Kedinize Seslendiğinizde Kullanacağınız Kelimeleri Seçin

Sadece kedinizi çağırdığınızda kullanacağınız kelimeleri seçin. Ona seslendiğinizde kullanacağınız kelime ya da terimleri başka zamanlarda kullanmayacağınız kelimelerden seçmenize dikkat edin. Böylelikle sadece kendisini çağırdığınızda kullanacağınız kelimelere aşina olacaklardır.

Kedinizi çağırmak içinBuraya gel” ya da “Mama zamanı” gibi basit ifadeler ya da sadece kedinizin ismini kullanmalısınız. Evcil hayvanınızı çağırmak için onun aşina olacağı bir tıkırtı ya da düdük kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Üçüncü Adım: Eğitime Başlayın

Eğitim için yiyecek ödüllerini, ödül mamalarını kullanırken, kedinizi açken eğitmeniz en doğru yol olacaktır. Kedinizi çağırmak için kedinizi normalde sabahları besliyorsanız, ona yemek vermeden önce beş dakikalık bir eğitim seansı yapmayı planlayın.

1- Kediniz sizden sadece kısa bir mesafe uzaktayken, ondan yanınıza gelmesini isteyin veya seçtiğiniz kelimeyi kullanın ve ardından lezzetli bir lokma uzatın. Elinizden yemek istemiyorsa, mamayı kabına koyun ve yemesine izin verin.

2- Ondan bir adım geri çekilmesini, tekrar yanınıza gelmesini isteyin ve bunu birkaç kez tekrar edin. İstenileni yaptığında onu yine mama ile ödüllendirin.

3- Ondan iki adım geri çekilin, onun için seçtiğiniz ifadeyi veya işareti kullanarak onu tekrar çağırın ve ona küçük bir ödül daha sunun.

4- İlk eğitim seansı sırasında bu işlemi üç veya dört kez daha tekrarlayın. İdeal olarak, çağrılmayı lezzetli bir şeyle beslenmekle çabucak ilişkilendirecektir. İstenilen şekilde yanıt verene kadar onu birkaç adım öteden çağırmaya devam edin.

5- Eğitim seansı bittikten sonra ona yemeğinin geri kalanını verin.

Kedinizi Ödül Mamasıyla Ödüllendirin
Kedinizi Ödül Mamasıyla Ödüllendirin

Dördüncü Adım: Daha Büyük Mesafeleri Tanıtın

1. Kediniz çağırıldığında yakın mesafeden size geliyorsa, aranızdaki mesafeyi genişletmek için çalışmalar başlayabilirsiniz. Onu yaklaşık dört adım öteden çağırmayı deneyin ve bir önceki mesafeden istenilen şekilde yanıt verdiği zaman her seferinde fazladan bir adım ötede aynı işlemleri tekrarlayın. Sonunda onu her çağırdığınızda odanın diğer tarafından bile size gelmesini sağlamalısınız.

2. Kediniz odanın karşısından size geldiğinde, onu yan odadan çağırmayı deneyin ve her başarılı yanıt için onu her zaman ödüllendirin.

3. Son olarak, onu evin herhangi bir yerinden çağırmayı deneyin ve geldiğinde onu ödüllendirin.

Eğitim İpuçları

PatiKule; 7/24 konseptinde sevimli dostlarınız için hizmet sunmakla birlikte gerektiği durumlarda bilgi danışabileceğiniz alanında deneyimli profesyonel hekimlerin hizmet verdiği bir Veteriner Kliniğidir. Evcil hayvanınızı eğitirken PatiKule hekimlerinin derlediği aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun. Bu ipuçları sorunlar ortaya çıktıkça size yardımcı olacaktır.

Kedinizi çağırmak için eğitime önce evde başlayın. Evde verilecek iyi bir eğitim ve süreklilik, ilerleyen zamanlarda onun dışarıda ya da başka bir mekanda dahi size itaat etmesini sağlayacaktır.

• Can sıkıntısına dikkat edin. Kediniz çağrınıza yanıt vermeyi bırakırsa, bunun işe yarayıp yaramadığını görmek için ödül mamasını başka bir lezzetli ikramla değiştirin ve sunduğunuz ikramları dönüşümlü olarak planlayın.

• Eğitim seanslarını en fazla 5 dakika ile 10 dakika olacak şekilde sınırlayın. Bu şekilde egzersiz seanslarını onu sıkmadan süreklilik yaratabilirsiniz.

• Aldığı eğitim sayesinde kediniz çağırıldığında karışlığında mutlu olacak bir ödül alacağını bildiği için onun hoşlanmadığı şeyleri yaparken onu çağırmak yerine sizin onu bulmanız gerekir. Kedinizi veterinere götürmek, tırnaklarını kestirmek veya hoşlanmadığı başka bir iş yapmak istiyorsanız onu çağırmadan gidip bulun.

• Çağırıldığında aniden gelmezse, istenilen bir şekilde seslenmenize cevap verdiği önceki adıma geri dönün ve eğitimi pekiştirmek için o adımdan tekrar çalışmaya başlayın. Bir sonraki adımda tekrar daha büyük mesafelere ilerleyerek onu çağırmayı tekrar deneyebilirsiniz.

• Egzersiz seansını her zaman evcil hayvanınızın başarılı bir yanıtıyla bitirin.

• Kedinize çağrıldığında her zaman bir tür ödül maması vermeye çalışın.

• Kedinize kızmayın, yoksa muhtemelen sizi görmezden gelir ve uzaklaşır. Ruh halinizi hafif ve cesaret verici tutun, ondan daha iyi bir yanıt almanız kaçınılmaz olacaktır.

Eğitim Hayat Kurtarır

Kedinizi çağrıldığında size gelmesi için eğitmek, size kolaylıktan daha fazla artılar sağlayacaktır. Bu onu güvende tutmanın önemli bir parçası olabilir. Herhangi bir acil durum olursa veya kaybolursa, seslenmenize yanıt vermek onun hayatını kurtarabilir. Onu eğitmek için harcadığınız zamanı, onun bakımı için harcadığınız çabaya değecek bir yatırım olarak düşünebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir