Scottish Fold Nasıl Bakılır?

İndeks: 

Scottish Fold Nasıl Bakılır? Özellikleri Neler?

Scottish Fold cinsi kedi İskoç kökeni bir kedidir. 1961 yılında bir çiftlikte keşfedilmiştir. Keşfeden çiftçinin adı William Ross’tur. Hangi iki türün çiftleşmesiyle ortaya çıktığı henüz bilinmemektedir. Kıvrık kulaklarının aslında genetik bozukluk yüzünden olduğu yıllar sonra ortaya çıkmıştır. Genetik bozukluğa sahip olmaları nedeniyle kendi cinsinden bir kediyle çiftleşmesi yasaktır. Başka yerel tür kedilerle çiftleştirilmektedir. Kıvrık kulakları ve yuvarlık yüzü nedeniyle çok şirin bir görünüme sahiptir.

Scottish Fold Özellikleri Neler?

Scottish Fold sahiplenmek isteyenlerin bilmesi gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikleri bilmek kedinin sağlığı ve eve uyumu açısından önem arz etmektedir. Scottish Fold kediler kolay uyum sağlayan, akıllı, eğitilebilir kedilerdir. Yabancılara çok kolay uyum sağlayıp arkadaş olabilmektedirler. Kalpleri her aile üyesi için sevgi doludur. Herkesle ayrı ayrı ilgilenmeyi severler. Evde tek bir kişiye yönelmeleri gibi yanlış bir bilgi yaygındır. Herkese yönelmezler, bunun yerine herkesle dost olurlar. Sakin olmalarının yanı sıra oyunu çok seven bir kedi türüdür. Top oyunlarına bayılırlar. Hangi oyunu oynayacaklarını kendilerinin seçmesi gerekir. Ses tonlarının ince ve ritmik sayılabilecek melodiye sahip olması insanlar tarafından sevimli bulunan bir diğer özelliğidir.

Scottish Fold Özellikleri Neler?
Scottish Fold Özellikleri Neler?

Scottish Fold özellikleri açısından hemen ayırt edilebilmektedir. Erkek olanları 4-6 kilo arasındadır. Dişileri 2-4 kilo arasındadır. Gözleri yuvarlaktır. Genelde gözleri kehribar rengindedir. Scottish Fold tüy yapısı kısa ve sıktır. Uzun tüylü olanlar bu cinsin başka bir türü olarak kabul edilmektedir. Bir hafta içinde iki kez tüylerinin taranması gerekmektedir. Böylelikle tüyleri daha sağlıklı olacaktır. Gri renkli olan Scottish Foldlar yaygın olmakla birlikte her renkten olabilmektedirler. Türlerine özgü irsi bir renk yoktur. Kıvrık kulakları vardır.

Scottish Fold Kronik Hastalıkları

Scottish Fold bakımı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kalıtsal hastalıklara sahip oldukları için çabuk hastalanabilirler. Böbrek ve eklem ağrıları olabilmektedir. Bu yüzden düzenli olarak veterinere götürülmesi gerekmektedir. Her evcil hayvana yapıldığı gibi bu tür kedilerin de aşılarının aksatılmaması önem taşımaktadır. Kulaklarının temizliğine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Haftada bir veya iki kez nemli bir bezle kulaklarını temizlemek gerekmektedir. Bu işlem kulak enfeksiyonu kapmasının önüne geçecektir. 7/24 veteriner kliniği olarak hizmet sunan PatiKule ile kedinize her zaman bakım ve kontrol desteği alabilirsiniz.

Scottish Fold Temizliği

Haftada 2 kez tüylerini taramak yeterli olmaktadır. Kediler suyu sevmeyen hayvanlardır. Vücut temizliklerini kendileri yapmaktadırlar. Bu yüzden zorunda kalmadıkça yıkanmaması tavsiye edilmektedir. Eğer yıkanması zorunlu hâl almışsa hemen kurutulması gerekmektedir. Aksi takdirler hemen hastalanırlar. Kurutma işleminin kurutma makinesiyle yapılmaması önemlidir. Beslenme konusunda da seçici olmaktadırlar. Her mamayı yemezler. Bu yüzden azar azar her mamadan tattırıp hangisini seveceğini belirlemek gerekmektedir.

Scottish Fold
Scottish Fold

Scottish Fold Eğitimi

Scottish eğitimi için küçük yaşlarda sahiplenmek önemlidir. Küçükken kediye kazandırılacak her alışkanlık istenilen yönde eğitilmesini sağlayacaktır. Oldukça akıllı ve çabuk eğitilebilen bu kedi aynı zamanda hassastır. Davranışlarının değişmemesi için sevgiyi eksik etmemek gerekmektedir. Sevgiden uzak kaldıklarında oldukça üzülmektedirler. Bu da davranışlarına yansımaktadır. Scottish Fold yavru olduğu zaman sahiplenildiyse tuvalet eğitimi vermek gerekmektedir. Kediler doğaları gereği temizlerdir ve tuvalet eğitimleri güdüsel olarak vardır. Tuvalet için özel ve temiz alan yaratmak eğitimleri için yeterli olmaktadır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir