Kedi Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?

İndeks: 

Kedi Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?

Kedi kısırlaştırma kedinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Özellikle ciddi rahim hastalıklarını ortadan kaldırır. Bunun yanında üreme dönemlerinde kedinizin hem kendisini hem de başka kedileri rahatsız etmesini engeller.

Buna bağlı olarak da saldırganlık gibi durumlardan uzak kalmasını sağlar. Hem erkek hem de dişi kediler için gerekli olan kısırlaştırma işlemi Nöbetçi Veteriner PatiKule tarafından sorunsuz şekilde yapılıyor.

Kedi Kısırlaştırma Aşamaları Neler?

Kısırlaştırması için öncelikle bu kararın doğruluğundan emin olmalısınız. Bu kapsamda da öncelikle PatiKule ile görüşerek kedinin yaşı, cinsiyeti ve genel sağlık durumundan hareketle karara varılmalıdır. Şayet veteriner tarafından kısırlaştırmanın kedi için sağlıklı olacağına karar verilirse operasyona geçilmektedir.

Kısırlaştırma işlemi öncesinde 6 – 8 saat aralığında aç kalması gerekiyor. Bu sayesinde işlem sırasında anestezinin etkisi de daha az olacaktır. Operasyondan 2-3 saat öncesinde de su içmemesi gerekiyor.

Kedi Kısırlaştırma öncesi su içirmeyin
Kısırlaştırma Öncesi Su İçirmeyin

Operasyon saati geldiğinde ise veteriner tarafından işleme başlanıyor. Kedi kısırlaştırma dişi ve erkek kedilere göre farklılık taşıyor. Operasyon öncesinde genel olarak anestezi yapılıyor ve böylece kediniz tamamen yapılan işlemlerden acı duymuyor. Erkek kediler için kastrasyon denilen iki testisin çıkarılması işlemi yapılıyor. Dişilerde ise rahim ve iki yumurtalık çıkarılıyor.

Bu işlemler sonrasında kısırlaştırma işlemi tamamlanıyor. Önemli bir işlem olmasına rağmen kısa süreler içinde tamamlanıyor ve sonrasında da iyileşme süresi ile birlikte kediniz eski sağlığına kavuşuyor.

Kedi Kısırlaştırma İyileşme Süreci
Kısırlaştırma İyileşme Süreci

Kedi Kısırlaştırma Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?

Kısırlaştırması sonrasında en önemli noktaların başında kedinizin bakımına dikkat etmeniz geliyor. Anestezinin etkisi ile birlikte ortalama 48 saat kediniz uykulu olacaktır. Normal hayatına döndüğünde ise yarasının korunması ve kesinlikle iltihap kapmaması gerekiyor. İçgüdüsel olarak yarasına doğru hamle yapacaktır ancak bunu yapmaması için gerekli uzaklaştırma kedi sahibi tarafından sağlanmalıdır. Herhangi bir kötü durum görülmediği takdirde erkek kediler 1, dişi kediler ise 2 kez rutin kontrole gelecektir.

Kedi Kısırlaştırma PatiKule Veteriner Rutin Kontrolü
Kedi Kısırlaştırma PatiKule Veteriner Rutin Kontrolü

Veteriner tarafından yapılacak olan genel kontrol kapsamında kedinizin kendisini iyi hissettiğine karar verilmesi halinde normal yaşamına devam edebilecektir. Ayrıca dikiş niteliğine göre ameliyat sonrası dikişlerin alınması da gerekebilir. Bu süreçte de yine 7/24 veteriner kliniği PatiKule yanınızda olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir