PETVET Kimlik Sistemi

İndeks: 

PETVET Kimlik Sistemi

PETVET kimlik sistemi evcil kedi, köpek ya da gelincik besleyenlerin evcil hayvanlarını kimlik sistemine aldırmaları için uygulanan bir yöntem. 31 Aralık 2022 tarihine kadar bu sisteme evcil hayvanlarını kayıt ettirmeyenler ceza ödemek zorunda kalacaklar.

PETVET Kimlik Sistemi Nedir?

PETVET kimlik sistemi evcil hayvanların kendilerine özel pasaport ve mikroçip tanımlanarak Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne kayıt edilmeleridir. Bu sistem ile birlikte evcil kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takılarak hayvanların kayıt altına alınması hedefleniyor.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Ev Hayvanı Mikroçip Uygulaması
T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Ev Hayvanı Mikroçip Uygulaması

Haber için Bakınız.

Mikroçip uygulamasıyla birlikte PETVET’e söz konusu hayvanın adı, pasaport numarası, ırkı, rengi, doğum tarihi, sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe ve mahalle bilgileri kaydediliyor. Ayrıca aşı numaraları ve hastalık geçmişi de yine kayıt altına alınıyor.

PETVET Ne İşe Yarıyor?

PETVET sisteminin temel mantığı evcil hayvanlarının kimlik kazanmasıdır. Özellikle sokağa bırakılan evcil hayvanların önüne geçilmesi hedeflenmektedir çünkü sisteme kayıtlı bir evcil hayvan sokağa bırakıldığında sistemde çıkacak bilgiler üzerinden sahibine ceza kesilebilecektir. Bunun yanında yeni sahiplenmeler için de evcil hayvanın geçmiş aşı ve sağlık bilgilerine ulaşmak mümkündür.

Sisteme kayıt için kullanılan mikroçip kaybolan evcil hayvanların bulunmasında da yardımcı olabiliyor. Veterinere ya da Tarım Müdürlükleri’ne ulaştığında kimlik bilgileri sayesinde hayvanın sahibinin isim ve adres bilgilerine ulaşmak mümkün oluyor.

Mikroçip Nasıl ve Nerede Takılır?

PETVET kimlik sistemi için mikroçip taktırmak gerektiğinden ceza ödememek için 31 Aralık 2022 tarihine kadar işlemler tamamlanmalıdır. Uzman veteriner tarafından takılması gereken çipi 7/24 Acil Veteriner PatiKule sayesinde sorunsuz taktırabilirsiniz. Küçük bir operasyon ile kısa sürede evcil hayvana enjekte edilen çip, evcil hayvanınız için herhangi bir sağlık sorunu oluşturmamaktadır.

Evcil Hayvan Mikroçip Uygulaması - PatiKule
Evcil Hayvan Mikroçip Uygulaması – PatiKule

Mikroçip tek seferlik takılan bir uygulama ve böylece bir kez takıldıktan sonra çıkarılmadığı sürece bir daha yenileme yapmaya gerek bulunmuyor. Çip okutma sayesinde evcil hayvanınızı daha sonra veterinere götürdüğünüzde veteriner hekim tarafından hastalık geçmişi hakkında bilgi sahibi olunacaktır. Bu da özellikle acil müdahale gerektiren durumlarda önemli avantajlar sunuyor.

PETVET sistemi yavrulardan yaşlı evcil hayvanlara kadar tüm evcil kedi, köpek ve gelinciklere uygulanması gerekiyor. Sisteme giriş yapılmadığı takdirde ise önemli ceza tutarları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir