Evcil Hayvanlar ve Çocuklar

İndeks: 

Evcil Hayvanlar ve Çocuklar

Evcil hayvanlar ve çocuklar hayvanlarla olan ilişkilerinden sabır, saygı ve empati geliştirme gibi birçok şey öğrenebilirler. Çocuğun evcil hayvanıyla kurduğu bağ; çocuğun sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimi açısından çok büyük faydalar sağlar. Evcil hayvana sahip ailelerde çocuklar sorumluluk sahibi olmayı da öğrenir.

Evcil hayvanın beslenmesinden, tuvalet eğitiminden sorumlu olduğunu ebeveynleri tarafından öğrenen çocuk; artık sorumluluk bilincini geliştirmeye başlamış demektir.

Evcil Hayvanlar ve Çocuklar
Evcil Hayvanlar ve Çocuklar

Evcil Hayvanlar ve Çocuklara Dair

7 ile 11 yaş arasında çocuklar, hayatlarındaki yetişkinlerin birbirlerine ve hayvanlara nasıl davrandıklarını izleyerek adalet ve ahlak fikirlerini öğrenirler. Bu süreçte aile bireylerine de önemli görevler düşmektedir. Evcil hayvanların mutlu olmaları için neye ihtiyaç duyduklarını çocuklarına öğretmek aile bireylerinin görevidir.

Evcil Hayvanların Hoşlanmadığı Şeyler

Hayvanların özellikle de çocuklar için oyuncak olmadığı, hayvanların kutulara kapatılmaktan, giysiler giydirilmekten veya sıkıca tutulmaktan hoşlanmadıklarını çocuklara öğretmek gerekir.

Çocuğunuzu Teşvik Edin

Bazı çocuklar hayvanlardan korkabilir. Hayvan ve çocuk arasında olumlu bir ilişkiyi yavaş yavaş teşvik ederken bu korkuyu birlikte aşabileceğinizi de onlara aşılayabilirsiniz. Çocuğunuzun sevimli dostlarıyla yapabilecekleri aktivitelere öncülük ederek yavaş yavaş çocuğun tüm sorumluluğu üzerine almasına izin vermelisiniz.

Çocuklarınız Evcil Hayvanlarla Oyun Oynasın
Çocuklarınız Evcil Hayvanlarla Oyun Oynasın

Hayvanların Hisettiklerini Bilememek

İnsanlar için bazı zamanlarda hayvanların ne düşündüğünü veya hissettiğini bilmesi zor olabilir. Bir çocuk evdeki hayvandan hoşlanmadığını söylüyorsa, büyük olasılıkla evcil hayvan da hoşlanmıyordur. Evcil hayvanlarımız sevgiyi ya da nefreti kolaylıkla hissedebilir. Bu gibi durumlarda çocuğunuza, onun bir hayvan olduğunu ve insan gibi düşünemeyeceğini belirtin.

Hayvanlara Sevgi Göstermek

Hayvanların bizim dostluğumuza, sevgimize ihtiyacı olduğunu anlatarak hayvanlara, kendinden küçük canlılara; merhamet, anlayış, sabır gibi duygularını geliştirmeleri için ilk adımı atmaları konusunda yardımcı olun.

 

Evcil Hayvanlarınızla Çocuklarınızın Etkileşimi

Çocuklarınıza, evcil hayvanınız sizlere iyi davrandığında hayvanları ödüllendirmeyi, onları okşamalarını ya da onlara karşı mutlu bir ses tonu ile yaklaşmaları gerektiğini söyleyin.

Çocuklarınıza minik dostlarınızın sorumluluğunu verirken; evcil hayvanlarını cezalandırmak için onlara bağırmasına, onlara vurmasına veya onları incitmesine izin vermeyin.

Çocukların Evcil Hayvanlarla Büyümesinin Gelişimlerine Etkisi
Çocukların Evcil Hayvanlarla Büyümesinin Gelişimlerine Etkisi

Çocuklar, yetişkinlerin davranışlarını takip edecek ve hayvanlara onlara benzer tepkiler verecektir. Evcil hayvanlar ve çocuklar için bu tepkiler çok önemlidir. Çocuklar genellikle evcil hayvanlarını kardeş olarak algılarlar ve evcil hayvanlarını büyüklerin disiplin ettiği şekilde disipline ederler.

Çocuklarınızın sizleri taklit ettiğini bilen ebeveynler olarak; evcil hayvan yetiştirirken disiplin etme koşullarınızın şiddet içerikli olmamasına özen göstermelisiniz.

Evcil hayvan sahiplenirken bilinmesi gerekenler kadar çocuklara hayvanlar hakkında tüm bilmesi gereken detayları da öğretmeniz önemlidir.

“Hayvanları hangi durumlarda ve ne zaman yalnız bırakmamız gerekir, hangi durumlarda korkarlar ve tüm bunları nasıl anlayabiliriz?”

konularında yardımcı olabilecek örnekler vererek çocuklarınızı hayvan yetiştirme konusunda eğitin ve onları teşvik edin. Çocuk, evcil hayvanının belirli bir şekilde davrandığını fark edebilir veya rahat olmadığında belirli bir yere çekilebilir. Sürekli paralel iletişimde kalarak duygularını geliştirmek için takviye yaklaşımlarınıza devam edin.

Çocuğunuz ve Evcil Hayvanınız Arasındaki İlişkiyi Geliştirmek

Çocukları bir hayvanla tanıştırırken, onlardan hayvandan uzak durmalarını isteyin ve evcil hayvanınızı  çocuğunuza gelmesi için davet edin. Onu koklaması ve tanıması için hayvanınıza zaman vermesi gerektiğini söyleyin.

Çocuk Psikolojisinde Evcil Hayvanların Etkisi
Çocuk Psikolojisinde Evcil Hayvanların Etkisi

Bir köpeğin koklayıp bulması için mamaları bir odaya saklamak veya oyunu başlatmak için ipli bir kedi oyuncağı kullanmak gibi eğlenceli aktivitelerle çocukları ailenin evcil hayvanıyla etkileşime girmeye teşvik edin.

Ailenizdeki evcil hayvanların benzersiz özellikleri nelerdir?

Çocuklardan evcil hayvanınızın kişiliğini, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri tanımlamasını isteyin. Bazı evcil hayvanlar sevimlidir ve bazıları bağımsızdır. Bazı evcil hayvanlar aktiftir, bazıları sakin ve rahattır. Kimisi temas bağımlısı, kimisi özgür ruhludur. Evcil hayvanınızın bu tarz özelliklerini gözlemledikten sonra çocuklarınızla paylaşabilirsiniz. Evcil hayvanlar hakkında sizler de tecrübe sahibi değilseniz; PatiKule Veteriner Kliniği hekimlerinden destek alabilirsiniz.

PatiKule Veteriner Kliniği Bahçeşehir Acil Veteriner
PatiKule Veteriner Kliniği Bahçeşehir Acil Veteriner

Çocuğunuzu, evcil hayvanlarının bakımına yardımcı olması için teşvik edin.

Çocukları birlikte yaşadıkları hayvanlar hakkında bilgi edinmeleri için teşvik edin. Belirli türlerin ve ırkların ihtiyaçları da dahil olmak üzere, ailenizdeki evcil hayvanınızın özel ihtiyaçlarını öğrenmek için birlikte biraz araştırma yapın.

Çocuklardan evdeki hayvanların günlük bakımına katılmalarını isteyin. Küçük çocuklar her gün mama ve su kabına su ve mama koymaları için denetlenebilir. Çocuklar evcil hayvanlarını temizlemeyi ve onlarla oynamayı öğrenebilirler.

Çocuklar, hayvanlarının çevresini zenginleştirmek adına evcil hayvanlar için eğlenceli oyuncaklar yapabilir. Onlarla birlikte çeşitli oyuncaklar yapmanız eğlenceli ve istek verici olabilir. Örneğin; kutulardan bir kedi kulesi yapabilir veya köpekler için ip oyuncaklar yapmak için eski çarşafları örebilirler.

Evcil Hayvanlar Yaşlanınca Çocuklar

Bir hayvan yaşlandıkça ihtiyaçları değişir. Daha içine kapanık hale gelebilirler veya hassas eklemlere sahip olabilirler veya zayıf işitmeleri olabilir. Çocukların yaşlı hayvanların farklı ihtiyaçlarını anlamalarına yardımcı olun ve onlara uyuyan veya yaşlı bir hayvana yaklaşmadan önce hayvanın vücut dilini okumayı öğretin.

Çocukların Evcil Hayvanlara Sevgisi Hayvan Yaşlanınca Daha da Artar
Çocukların Evcil Hayvanlara Sevgisi Hayvan Yaşlanınca Daha da Artar

Bir kişinin ilk üzüntü deneyimi, çocukluktaki evcil hayvanı hastalandığında ya da öldüğünde olabilir. Yetişkinlerin bu dönemde çocuklarının duygu ve düşünceleri üzerinden konuşmaları ve sorularına dürüstçe cevap vermeleri önemlidir.

Çocuklarınıza bu konularda kaçamak cevaplar vermek ya da yanlış bilgilendirmek yalnızca süreci uzatır. Gerçek hayatın getirilerini çocuklarınızı üzecek olsa da doğru ve en uygun haliyle açıkça anlatmanız çok daha doğru olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir